W dniach 12-14 kwietnia 2018 r. kilkudziesięciu kapłanów naszej diecezji, wyświęconych w latach 2003-2007 i innych, wzięło udział w Dniach Formacji Kapłańskiej. Seminarium formacyjne odbyło się w gmachu Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej w Skorzeszycach. Spotkanie to zainaugurowało cykl tegorocznych spotkań młodych kapłanów – duszpasterzy w ramach formacji stałej prezbiterów.
Na zaproszenie bp. Andrzeja Kalety – dyrektora Wydziału ds. Prezbiterów Kurii Diecezjalnej w Kielcach, ćwiczeniom tym przewodniczył o. dr Kazimierz Fryzeł ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Redemptorystów). Ojciec Fryzeł jest teologiem, wykładowcą teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie oraz w Wyższym Seminarium Duchownym Ojców Franciszkanów w Krakowie. Jest znanym i „branym” rekolekcjonistą, wykładowcą „Szkoły spowiedników” a także współpracownikiem kwartalnika „Homo Dei”. W czasie spotkania czcigodny referent w swoich wykładach podejmował m.in. takie tematy jak: „Trudności i przyczyny kryzysów w przeżywaniu i celebrowaniu Sakramentu Pojednania”, „Pedagogia dialogu z penitentem w czasie celebrowania Sakramentu Pojednania” czy też „Kwalifikacje spowiednika w dzisiejszej rzeczywistości”. Po każdym wykładzie była możliwość zadawania pytań jak również wspólnej dyskusji.
W drugim dniu Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Kielecki Jan Piotrowski. – „Drodzy Bracia Kapłani! Nie myślcie w tym czasie o swoich parafiach, o wcześniejszych wyjazdach, o wycieczkach, ale niech to będzie czas refleksji nad swoim kapłańskim życiem” – zachęcał księży bp Piotrowski. Podczas śniadania ksiądz biskup zaśpiewał piosenkę w jednym z dialektów, których używa się w Afryce.
Natomiast w czasie warsztatów prowadzonych przez Agnieszkę Sprzęczka – Piłacik, pedagoga z Miejskiego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych jak również doradcę metodycznego z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, księża mogli zapoznać się z podstawami teologicznymi i psychologicznymi dialogu międzyosobowego. W ramach warsztatów podejmowane były tematy związane z relacjami nauczyciel – uczeń w aspekcie pedagogicznym oraz kwestie dojrzałości osobowej i chrześcijańskiej we współdziałaniu z uczniem jak również przedstawione zostały możliwe zagrożenia wartości sakramentu pokuty i pojednania ze strony niektórych systemów psychologicznych.
„Apostoł Paweł skierował do Tymoteusza słowa przypomnienia: Nie zaniedbuj w sobie charyzmatu, który został ci dany za sprawą proroctwa i przez włożenie rąk kolegium prezbiterów. W tych rzeczach się ćwicz, cały im się oddaj, aby twój postęp widoczny był dla wszystkich. Uważaj na siebie i na naukę, trwaj w nich! To bowiem czyniąc i siebie samego zbawisz, i tych, którzy cię słuchają (1 Tm 4,14-16). Te słowa Apostoła Kościół odnosi do formacji stałej kapłanów, będącej wyrazem troski o „charyzmat Boży” otrzymany w sakramencie święceń (zob. PDV 70). Na mocy sakramentu prezbiter zostaje upodobniony do Jezusa, Głowy i Pasterza Kościoła, naznaczony nieusuwalnym znamieniem sługi Chrystusowego i wprowadzony w nieodwracalny stan życia, obejmujący całą jego egzystencję. Łaska sakramentalna, którą prezbiter zostaje napełniony, pozwala mu uobecniać Jezusa Chrystusa w świecie, jednoczyć się z Nim w zbawczym słowie i działaniu oraz w Jego pasterskiej miłości. Ta wyjątkowa relacja między Synem Bożym a prezbiterem jest nadprzyrodzonym darem, który należy nie tylko przyjąć z wdzięcznością, ale i odpowiedzialnie rozwijać. Stąd też wynika konieczność stałej formacji prezbiterów”.
Przez najbliższe dwa weekendy kolejni księża naszej diecezji będą uczestniczyć w podobnych spotkaniach formacyjnych, które wpisują się w tzw. permanentną formację kapłanów.
Ks. Krzysztof Tkaczyk
Foto: Ks. Krzysztof Tkaczyk
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl