Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, prezentacje multimedialne i filmy „ku po pokrzepieniu serc” opowiadające o 25. latach instytucji, krakowski teatr, nowa publikacja, świadectwa i śpiewy „piekoszowskich przebojów” – złożyły się na obchody ćwierćwiecza Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, który skupia osoby z całej Polski.
Dom zasłynął jako organizator wczasorekolekcji, zapoczątkowanych przez Sługę Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka, które w okresie wiosenno – letnim są organizowane nieprzerwanie od 25 lat. Korzystają z tej oferty niepełnosprawni z całej Polski. W ramach Domu obecnie funkcjonuje także m.in. ZOL, dom opieki społecznej, lokale aktywizujące. Piekoszów słynie także z zabiegów rehabilitacyjnych, ze wsparcia chorych na stwardnienie rozsiane, czy po urazach kręgosłupa.
Obchody zapoczątkowała Msza św. w piekoszowskim kościele – sanktuarium MB Miłosierdzia, której przewodniczył bp Jan Piotrowski, w asyście ks. dr Jana Jagiełki – dyrektora domu i ks. dr. Stanisława Słowika – dyrektora Caritas kieleckiej.
W homilii biskup przypomniał, że środowisko Domu to wspólnota, dla której jest to miejsce spotkania, dzielenia trosk i radości; podkreślił, że „srebrny jubileusz – 9125 dni – jest bogaty historią ludzi, którzy ją tworzyli, od fundatorów, przez pensjonariuszy i tych, którzy kierują nim na co dzień”. Przypomniał, cytując Jana Pawła II, że „niepełnosprawność uwidacznia kruchość naszej ludzkiej kondycji”.
– Dlaczego świat, nie pomijając Polski, nie ma hojnego serca dla osób chorych i cierpiących?- pytał biskup, przypominając „ogromne pieniądze”, które idą na zbrojenia, przemysł, czy nawet walkę z małżeństwem i wyznawcami Chrystusa. – Bez ewangelicznej miłości świat nie będzie lepszy – przestrzegał biskup kielecki, polecając całe środowisko i wspólnotę eucharystyczną – Matce Bożej Miłosierdzia.
Wspólnie modlono się za pracowników, wolontariuszy, podopiecznych, pamiętając szczególnie o ofiarodawcach i współtwórcach Domu: Izabeli Borowskiej, Edwardzie Borowskim (który przekazał prywatny majątek na powstanie obiektu), czy o charyzmatycznym opiekunie osób niepełnosprawnych, ks. Wojciechu Piwowarczyku.
Wystawy zdjęciowe, filmy, prezentacje i świadectwa uczestników dopełniały obrazu jubileuszu.
Wśród gości byli m.in. Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski i senator Krzysztof Słoń. – To miejsce na mapie regionu wyjątkowe, nie sposób przecenić jego znaczenia – mówi KAI wojewoda. – Rząd jest otwarty na potrzeby społeczne, są uruchomione programy, ale każda ilość środków jest zbyt mała, by w pełni pomóc tej grupie osób – uważa.
– Wolontariusze, wolontariusze i jeszcze raz wolontariusze – to jest dla nas priorytet. Do każdego pacjenta potrzebny jest jeden opiekun o określonych predyspozycjach psychicznych i z umiejętnością pomocy tej grupie osób – dodaje w rozmowie z KAI Ewa Domagała, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół „Nasz Dom”. Stowarzyszenie funkcjonuje przy Domu 20 lat i razem z macierzystą placówką obchodzi jubileusz 20-lecia. Obecnie skupia ok 300 osób z Kielecczyzny, ale i z Łodzi, Warszawy, Śląska.
Z okazji jubileuszu powstała także publikacja „Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie” pod redakcją ks. Jana Jagiełki. Składa się z dziewięciu artykułów autorstwa osób, które tworzyły jego historię, m.in. budowniczych i kapłanów.
dziar
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl