W pierwszy weekend września grupa rowerowych zapaleńców wyruszyła na pielgrzymkę szlakiem, którym według tradycji miał wędrować biskup Wincenty Kadłubek zmierzając z Wawelu do klasztoru cystersów w Jędrzejowie.
Pielgrzymka, po wcześniejszej podróży pociągiem, rozpoczęła się w sobotni poranek na Kopcu Krakusa w Krakowie. Stamtąd pątnicy udali się na wawelskie wzgórze, aby tam w katedrze królewskiej modlić się przy relikwiach św. Stanisława i bł. Wincentego, i aby stamtąd, symbolicznie rozpocząć wędrówkę szlakiem bł. Wincentego, zwłaszcza, że w tym roku przypada 800 rocznica tego historycznego faktu.
W kościele św. Wojciecha na starym mieście ojciec Bruno celebrował dla pielgrzymów Eucharystię. W homilii mówił o konieczności zachowania w sobie wiary i nadziei, po to, aby przekazać je nowemu pokoleniu, które być może będzie musiało żyć w świecie niepodobnym do naszego. Po zakończeniu mszy modlono się litanią ku czci bł. Wincentego przed jego obrazem umieszczonym w bocznej kaplicy. Następnie rowerowi pielgrzymi udali się do opactwa cystersów w Mogile, tam zostali uraczeni obiadem, oraz wysłuchali wykładu Jolanty Jakubczyk, która w zwięzłych słowach starała się przybliżyć uczestnikom postać Mistrza Wincentego. Dalej pielgrzymi wyruszyli w stronę cysterskiego klasztoru na Szklanych Domach, aby potem przez Kopiec Wandy, Więcławicę i Goszczę dotrzeć do Prandocina, który był miejscem nocnego spoczynku.
W gościnnych progach Prandocina pielgrzymów powitali księża Marian Głowacki, proboszcz parafii oraz wikariusz ks. Wojciech. Panie z miejscowego koła Gospodyń Wiejskich przygotowały dla strudzonych pielgrzymów duży garnek żurku, nie zabrakło też innych specjałów.
W niedziele, po noclegu w świetlicy miejscowego klubu sportowego, pielgrzymi wyruszyli w dalszą drogę. Nawiedzili sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie, aby później w atmosferze gorliwej modlitwy i fizycznego trudu poprzez Kalinę Wielką, Książ Mały, Nawarzyce i Olbrachcice dotrzeć do jędrzejowskiego sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka. Wieczorem uczestniczyli w liturgii, wysłuchali Słowa Bożego, przyjęli Komunię świętą i oddali cześć relikwiom bł. Wincentego. Błogosławieństwo tymi relikwiami, obecnymi w najstarszym cysterskim kościele w Polsce, zakończyło tegoroczną, drugą już, rowerową pielgrzymkę z Krakowa do Jędrzejowa.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl