W dniach 28-30 września 2018 r. grupa 50 wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas z diecezji kieleckiej uczestniczyła w wyjeździe o charakterze szkoleniowo-pielgrzymkowym do diecezji siedleckiej.
Pierwszym punktem naszej wizyty była stolica diecezji - Siedlce. Miłą niespodzianką było zaproszenie nas do swego domu przez biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdę. Przy kawie i ciastku wspominaliśmy czasy kiedy jako biskup pomocniczy posługiwał w diecezji kieleckiej. Następnie odwiedziliśmy siedlecką katedrę i Muzeum Diecezjalne, gdzie mogliśmy podziwiać m.in słynny obraz El Greco „Ekstaza św. Franciszka".
Następnym punktem naszej podróży była Biała Podlaska. Spotkaliśmy się tam z wielką życzliwością pracowników Centrum Wolontariatu Caritas oraz członków Parafialnego Zespołu Caritas z tej miejscowości. Rozmawialiśmy o prowadzonych przez nich dziełach miłosierdzia, o organizacji działań Parafialnych Zespołów Caritas, mogliśmy skorzystać z ciepłego poczęstunku i odwiedzić piękny Zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów. Wieczorem dotarliśmy do celu naszej podróży - Kodnia, gdzie w Domu Pielgrzyma czekała na nas kolacja i nocleg.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od Eucharystii w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej - Patronki Podlasia. Po modlitwie proboszcz parafii opowiedział nam o historii cudownego obrazu. Słuchaliśmy więc o „błogosławionej winie" Mikołaja Sapiehy, który wykradł obraz z kaplicy w Watykanie, o jego skrusze i pokucie. Sobotni czas w większości wypełniony był warsztatami. O specyfice Caritas Kieleckiej opowiedział ks. Krzysztof Banasik - zastępca dyrektora, a warsztaty motywujące poprowadził Damian Zegadło - koordynator Diecezjalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach. Tematyka dotyczyła możliwości zaangażowania w działania charytatywne w parafii i diecezji. Damian zaproponował nowatorską formę gry zespołowej, której celem było zgłębienie postaci polskich świętych i błogosławionych podejmujących dzieła miłosierdzia. Ostatnią część szkolenia poprowadziła Monika Rybaczewska - koordynator ds. wolontariatu diecezji siedleckiej.
Po południu był czas na spacer po Kodniu, odwiedziliśmy też prawosławny monaster w Jabłecznej. Niedziela obfitowała w kolejne ciekawe spotkania. Najpierw odwiedziliśmy Kostomłoty, gdzie znajduje się jedyna na świecie neounicka cerkiew. Mogliśmy więc zgłębić historię Unii Brzeskiej z 1596 r., która trwale wpisała się w chrześcijaństwo na ziemi podlaskiej. Następnie pojechaliśmy do Pratulina. Wszystkich zapewne poruszyła historia męczeństwa bł. Wincentego Lewonika i towarzyszy. Wyniesieni na ołtarze przez św. Jana Pawła II są przykładem wierności Kościołowi, nawet za cenę życia. W kościele parafialnym uczestniczyliśmy w Eucharystii i mogliśmy oddać cześć relikwiom Męczenników Podlaskich.
Ostatnim punktem pielgrzymowania był Janów Podlaski, dziś niewielka osada, niegdyś siedziba podlaskiej diecezji. Zwiedziliśmy dawną katedrę, gdzie posługiwał m.in. bp Adam Naruszewicz, a potem spotkaliśmy się z miejscowym Parafialnym Zespołem Caritas. Była to okazja do wymiany doświadczeń, ale też nawiązania kontaktów. W drodze powrotnej do Kielc dzieliliśmy się wrażeniami z wyjazdu i rozmawialiśmy o sposobach ożywienia działalności Parafialnych Zespołów Caritas w diecezji kieleckiej. Wyjazd odbył się ramach projektu „Polskie Miłosierdzie" współfinansowanego ze środków Caritas Polska w ramach programu „100 projektów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski”.
Ks. Krzysztof Banasik
ZASTĘPCA DYREKTORA CARITAS DIECEZJI KIELECKIEJ
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl