Adres:
26-010 Bodzentyn, ul. Kościelna nr 3
tel. 794-159-795
liczba mieszkańców: 4 449
Proboszcz:
ks. Leszek Sikorski, dr teol., KHK, ur. 1963 (Secemin), wyśw. 1988, mian. 2003
Wikariusz:
ks. Jakub Suchecki, mgr teol., ur. 1993 (Kazimierza Wielka, Miłosierdzia Bożego), wyśw. 2019, mian. 2022
Kaplice:
Bodzentyn (kościół pw. Ducha Świętego)
Rys historyczny:
Miasto Bodzentyn zostało założone w XIV w. przez bp. Jana Bodzantę, który z Tarczka przeniósł tutaj rezydencję biskupią – kasztelanię. Kolejni biskupi troszczyli się o swój gród, a kościół wyposażali w cenne zabytki – niektóre z nich i dzisiaj pozostają unikatami w skali kraju. Miasto straciło prawa miejskie po powstaniu styczniowym, odzyskało je w 1994 r.
Biskupi mecenat
Pierwsze wieki w historii miasta łączą się z działalnością kolejnych biskupów, którzy fundowali kościoły, budowali zamek, ratusz, mury miejskie, zakładali szpitale i ogrody, rozbudowywali wodociągi, troszczyli się o handel i cechy rzemieślnicze, animowali kulturę, ogrodnictwo, sztukę. Począwszy od biskupa Bodzanty, byli to: Florian z Mokrska, Jan Radlicki, Piotr Wysz, Zbigniew Oleśnicki, Jan Konarski, Piotr Myszkowski, Jakub Zadzik, Andrzej Trzebicki, Jan Małachowski, Franciszek Krasicki, Felicjan Szaniawski, Kajetan Sołtyk.
Kolejni królowie polscy potwierdzali przywileje dla miasta, odnoszące się najczęściej do jarmarków. W poł. XVII w. liczyło ono 850 mieszkańców i ponad 130 domów. W 1789 r. uchwałą Sejmu Wielkiego o likwidacji dóbr biskupów krakowskich na cele wojskowe, Bodzentyn przeszedł na krótko na własność rządu polskiego, a potem austriackiego.
Cenny zabytek
Kościół parafialny pw. św. Stanisława, zbudowany w latach 1440-1452 (w miejsce pierwszego kościoła z 1355 r., spalonego) z inicjatywy kard. Zbigniewa Oleśnickiego, był kilkakrotnie przebudowywany. Przyczyną były pożary, nawiedzające Bodzentyn. Kościół św. Stanisława to pokaźny gmach gotycki z późnorenesansowymi sklepieniami, w typie bazylikowym, orientowany na wschód, wybudowany z cegły, wejścia ozdobione ostrołukowymi portalami gotyckimi z piaskowca. Ze środkowej nawy pod chórem najlepiej widać całość trójnawowej świątyni, w której warto zobaczyć:
Jednym ciekawszych zabytków Bodzentyna jest odbudowany kościół pw. Świętego Ducha. Pierwotnie był to drewniany kościół wzniesiony z fundacji bp. Jana Rzeszowskiego w 1457 r. W pierwszej poł. XVII w. zastąpił go murowany, spalony w 1917 r.
Czy wiesz, że…
W II połowie XIV wieku miasto zostało otoczone murem obronnym, którego pozostałości są widoczne jeszcze dzisiaj. Zachowały się również stare założenia urbanistyczne z dwoma rynkami, górnym i dolnym z XVI wieku.
Patriotyzmem wykazali się bodzentynianie w okresie powstania styczniowego, walcząc także pod kierunkiem miejscowych wikariuszy. W następstwie tych wydarzeń miasto w 1869 r. straciło prawa miejskie.
W 1914 r. w mieście gościł brygadier Piłsudski
Odpusty: św. Stanisława – 8 maja;
Matki Bożej Różańcowej – I niedziela października
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne bł. Salomei, zakonnicy (biały).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych dziewicach
i zakonnikach – nr 74.
Msza o powołania
w parafii Uniejów.
† Stanisław Połetek 1988
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl