Biskupi na Niedzielę Miłosierdzia Bożego: Wolontariat w służbie miłosierdzia

Wolontariat to wiara, która wyraża się przez miłość, ale to też miłość, która staje się wiarą. Pragniemy, aby dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu w czyny miłosierdzia, przemieniało się otoczenie każdego człowieka – w parafii, w szkole, w miejscu pracy i wypoczynku – piszą biskupi w liście pasterskim na przypadającą 28 kwietnia Niedzielę Miłosierdzia. Z okazji święta patronalnego Caritas dziękują wszystkim praktykującym wyobraźnię miłosierdzia, a zwłaszcza 100 tysiącom działających w Polsce wolontariuszy. List nosi tytuł „Wolontariat w służbie miłosierdzia”.

W liście pasterskim na Niedzielę Miłosierdzia czytamy o trzech ściśle związanych ze sobą zadaniach Kościoła, którymi są: głoszenie Słowa Bożego, sprawowanie sakramentów i posługa miłości. Biskupi koncentrują się na działalności charytatywnej Kościoła, którą prowadzi on od samego początku istnienia i podkreślają szczególną rolę wolontariatu. „W znaczeniu chrześcijańskim wolontariat to dobrowolne świadczenie miłosierdzia bliźnim ze względu na wiarę w Jezusa, który utożsamia się z każdym, kto potrzebuje pomocy” – czytamy w liście.

Biskupi zauważają, że cechą niesienia pomocy jest radość, która towarzyszy zarówno temu, kto pomaga, jak i temu, kto tej pomocy doświadcza. „Źródłem tej radości jest Bóg” – piszą. Cytują też słowa Ojca Świętego Franciszka, który podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro w 2013 roku, mówił „Przez uśmiech każdego z was, uprzejmość, gotowość posługi udowodniliście, że <<Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu>>(Dz 20,35).

W liście wyrażone jest pragnienie, by we wszystkich środowiskach znajdowali się „dynamiczni liderzy dzieł miłosierdzia, którzy jako osoby uczciwe, żyjące według chrześcijańskich zasad i zdolne do gromadzenia wokół siebie ludzi, pełnią posługę charytatywną wraz z innymi”. Biskupi zwracają jednak uwagę na to, że „w animowaniu działań społecznych nie wystarczy być ambitnym i forsować własne pomysły, deprymując cudze. Trzeba słuchać innych i ofiarować im swój czas”. Proszą duszpasterzy, przedstawicieli Parafialnych Rad Duszpasterskich, a także członków ruchów i stowarzyszeń w parafiach, nauczycieli i wychowawców, samorządowców i pracodawców o tworzenie przestrzeni do aktywności charytatywnej i okazanie wsparcia powstałym grupom. „Zachęcamy, aby kapłani oraz koordynatorzy wolontariatu wraz z Caritas w diecezjach i parafiach uczestniczyli w powoływaniu liderów wolontariatu oraz zapewnili im podstawową formację” – czytamy w liście.

W kontekście posługi osobom najbiedniejszym biskupi szczególną uwagę zwracają na działalność wolontariuszy zrzeszonych w Parafialnych Zespołach Caritas, Szkolnych Kołach Caritas oraz Centrach Wolontariatu i w grupach wspierających placówki charytatywne. „To oni dają świadectwo swojej wiary i miłości poprzez prowadzone zbiórki żywności na rzecz ubogich, odwiedziny chorych i niepełnosprawnych, zbiórki pieniężne na rzecz poszkodowanych wskutek zdarzeń losowych jak pożar czy powódź. To oni wspierają podopiecznych hospicjów i domów dziecka, troszczą się o osoby starsze i samotne. Są obecni podczas dużych akcji ogólnopolskich, ale również podczas lokalnych wydarzeń o charakterze społecznym. Włączają się także w programy wykraczające poza granice Polski” – piszą.

Biskupi dziękują za każdy gest miłosierdzia i zachęcają nowych wolontariuszy do włączania się w powszechnie znane formy miłosierdzia. Odpowiadając na wezwanie Papieża Franciszka, proszą też o podejmowanie działań związanych z ekologią, jak wzywanie do nawrócenia ekologicznego i skromnego życia opartego na miłości, a nie na konsumpcji; przeciwdziałanie marnowaniu żywności i przekazywanie jej nadwyżki potrzebującym; zachęcanie do ograniczania zużycia plastiku; szerzenie wiedzy o zmianach klimatu i ich przyczynach czy prowadzenie zbiórki odpadów trudnych do recyklingu. Wspominają też o zainicjowanym przez Caritas Polska wydarzeniu, jakim jest Niedziela św. Franciszka oraz zachęcają do modlitwy o ochronę stworzenia.

Biskupi przypominają w liście, że w Niedzielę Miłosierdzia Bożego przypada też Święto Patronalne Caritas. „Jest to szczególna okazja, aby podziękować Bogu za wszystkich, którzy na różne sposoby pielęgnują i praktykują wyobraźnię miłosierdzia” – piszą. Dziękują „zwłaszcza 100 tysiącom wolontariuszy, którzy działają w Polsce”. Wspominają o takich akcjach prowadzonych przez Caritas, jak: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom czy „Rodzina Rodzinie”. Dziękują też wolontariuszom zaangażowanym w prace Caritas w diecezjach. „Oni wytrwale wykonują swą posługę w domach pomocy społecznej, świetlicach dla dzieci, hospicjach, placówkach dla osób niepełnosprawnych, pośród seniorów i wśród wielu innych” – czytamy w liście.

„Bogu niech będą dzięki za wasze wrażliwe serca, za wasze pomocne dłonie, za wasze oczy, które widzą potrzeby innych; za wasze uszy, które słyszą prośby, nawet te niewypowiedziane” – piszą biskupi. List jest przeznaczony do wykorzystania duszpasterskiego w Niedzielę Miłosierdzia.

BP KEP

>> List KEP na Niedzielę Miłosierdzia 2019  

>> Materiały liturgiczne i modlitewne

>> O wolontariacie wiernych oraz działaniach Caritas w Polsce