5 Niedziela Wielkanocna, 19 maja 2019 r. w parafii pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach przeżyta była w sposób uroczysty. Przy udziale dzieci pierwszokomunijnych do kościoła zostały wprowadzone relikwie I stopnia św. Wincentego a Paulo i św. Ludwiki de Marillac. Parafia otrzymała je od sióstr szarytek.
Relikwie wniosła do świątyni s. Sylwia Węgrzyn ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo i przekazała na ręce ks. kan. Józefa Knapa. Fundatorem relikwiarza była pewna osoba z Kowali.
Wprowadzeniem do uroczystości była modlitwa wincentyńska, która znalazła się także na pamiątkowym obrazku:
Panie, pozwól mi być dobrym przyjacielem wszystkich ludzi; pozwól mi ofiarować ufność temu, kto cierpi i żali się, temu, kto z dala od Ciebie szuka oświecenia, temu, kto nie wie, jak zacząć, temu, kto chce się zwierzyć i nie ma do tego sił.
Panie, pomóż mi, abym nie minął nikogo z obojętną twarzą z zamkniętym sercem pospiesznym krokiem. Panie, daj, bym natychmiast dostrzegł, kto stoi u mego boku, kto smuci się bezradny, kto cierpi i to ukrywa, kto jest samotny. Panie, podaruj mi delikatność, która otwiera serca; uwolnij mnie od egoizmu, abym Ci służył, abym Cię miłował, abym Cię słuchał, w każdym człowieku, którego pozwolisz mi spotkać.
Oprawę liturgii przygotowała schola i chór parafialny. Historię życia nowych patronów przybliżyła wiernym s. Sylwia Węgrzyn. Praktycznym wymiarem uroczystości była, po wszystkich mszach świętych, zbiórka pieniędzy na dzieło miłosierdzia.
Święci Wincenty i Ludwika żyli na przełomie XVI i XVII wieku we Francji. Burzliwe drogi kapłańskie Wincentego doprowadziły go w końcu do założenia Zgromadzenia Księży Misjonarzy - lazarystów. Spotkanie z Ludwiką zaowocowało powstaniem Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, zwanych szarytkami. Oboje służyli biednym i zapomnianym. Święty Wincenty a Paulo został ogłoszony patronem wszystkich dzieł miłosierdzia w Kościele.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl