W sobotę, 1 czerwca 2019 r. w kościele klasztornym bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie, wobec duchowieństwa i licznie przybyłych wiernych, odbyła się benedykcja opacka o. Rafała Ścibiorowskiego.
Benedykcja opacka, czyli liturgiczny obrzęd, który odbył się sobotniego przedpołudnia w naszym klasztorze, jest jedną z najrzadszych celebracji liturgicznych, w jakich wierni mogą wziąć udział. Nie ma w naszej ojczyźnie zbyt wielu klasztorów monastycznych, ponadto zmiana na stanowisku opata następuje relatywnie rzadko. W przeciwieństwie do zakonów, które są o wiele bardziej popularne w Polsce, zakony oparte na Regule św. Benedykta, a więc benedyktyni czy cystersi, nie tworzą prowincji, w ramach których przenosi się co jakiś czas zakonników, a przełożony, najczęściej prowincjał, rezyduje tylko w domu prowincjalnym. Mnisi Reguły św. Benedykta całe życie mieszkają w jednym klasztorze, a ich przełożony, opat, mieszka wspólnie z nimi. Opat zatem to nie tylko zarządzający z oddali administrator, ale to, zgodnie z zamysłem św. Benedykta, prawdziwy ojciec dla wspólnoty monastycznej, wspólnoty, która bardziej niż inne zgromadzenia, stanowi rodzinę braci, na której czele stoi ojciec. Skoro zatem opat ma być ojcem, winien rozpocząć swoją posługę z Bożym błogosławieństwem, słowo „benedykcja” bowiem z łaciny oznacza błogosławieństwo.
Mszy św. przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski, gdyż mnisi mają również swój ważny wkład w budowanie lokalnego Kościoła, chociaż pod wieloma względami zachowują swoją autonomię. Z kolei samego obrzędu benedykcji-błogosławieństwa dokonał Opat Generalny Zakonu Cysterskiego o. Mauro-Giuseppe Lepori, któremu jako pierwszemu przysługuje przywilej błogosławienia nowych opatów swojego zakonu. W ten sposób uwidoczniła się jedność naszej wspólnoty z kieleckim kościołem lokalnym i z całym Zakonem Cystersów, rozsianym po całym świecie.
Po Ewangelii dwaj mnisi naszej wspólnoty zaprezentowali nowo obranego opata Generałowi, ten zaś zwrócił się do niego i do nas wszystkich w swojej homilii. Rozpoczął ją w swoim ojczystym języku włoskim, my natomiast wysłuchaliśmy jej tłumaczenia na język polski. Po homilii miał miejsce dialog Opata Generalnego z nowo wybranym, w którym wyraził on gotowość do ofiarnej służby na rzecz tutejszej wspólnoty, Zakonu i całego Kościoła świętego. W Litanii do Wszystkich Świętych wezwaliśmy wstawiennictwa naszych braci i sióstr, którzy już osiągnęli chwałę nieba, po niej zaś nastąpił najważniejszy punkt całej ceremonii: modlitwa konsekracyjna, przez którą nowo obrany opat otrzymał specjalne Boże błogosławieństwo do pełnienia swojej pasterskiej posługi. Obrzęd benedykcji zakończył się serią bardzo pięknych i symbolicznych gestów: nowy opat otrzymał od Generała kolejno Regułę św. Benedykta, bo to ona ma być jego przewodniczką w prowadzeniu wspólnoty, pierścień, na znak zaślubienia Chrystusowi, a w Chrystusie – powierzonym mu braciom, na głowę została nałożona mu mitra, bo pasterska godność opata, chociaż różna od biskupiej, pod wieloma względami ma z nią wiele wspólnego, a do ręki dostał pastorał, czyli laskę pasterską, która symbolizuje władzę nad powierzoną mu trzodą. Na koniec, nowo pobłogosławiony opat otrzymał znak pokoju od obecnych na liturgii opatów. Potem msza święta miała swój zwykły przebieg.
Przed błogosławieństwem przedstawiciele różnych stanów złożyli nowemu opatowi życzenia i gratulacje, następnie on sam w krótkich słowach podziękował wszystkim za obecność i modlitwę. Koła gospodyń wiejskich z terenu naszej klasztornej parafii przygotowały dla uczestników uroczystości poczęstunek na placu kościelnym, zaś imiennie zaproszeni goście zostali przez naszą wspólnotę podjęci obiadem.
Niech Bóg hojnie błogosławi nowemu opatowi i jego braciom.
tekst za: www.jedrzejow.cystersi.pl
Foto: Ewa Adamczyk
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl