Skorzeszyce świętowały 85-lecie parafii i upamiętniły zasłużonych księży

Bp Marian Florczyk przewodniczył uroczystościom 85-lecia parafii św. Rozalii w Skorzeszycach, połączonym z 10-leciem konsekracji kościoła i upamiętnieniem księży zasłużonych w historii lokalnej społeczności.

Bp Marian Florczyk przewodniczył sumie odpustowej i wygłosił homilię, w której m.in. wspominał śp. ks. Walerego Kozłowskiego – budowniczego parafii w latach poprzedzających wybuch II wojny światowej.

Kapłan do parafii przybył na początku lat 30. XX wieku i w ciągu czterech lat, pomimo różnych obiektywnych trudności, potrafił stworzyć wspólnotę. Gdy odchodził do parafii Krzcięcice, „Każdy ze łzami w oczach cisnął się do rąk księdza proboszcza, jak dziecko kochające swego ojca” – cytował przedwojenną „Gazetę Tygodniową” bp Marian Florczyk. Z probostwa w Krzcięcicach ks. Kozłowski został wywieziony do Majdanka. Wycieńczony więzieniem i przesłuchaniami zmarł 10 lipca 1943 r. w Majdanku, w 40. roku życia i 15. roku kapłaństwa. – Oddał życie za was i za wspólnotę w Krzcięcicach – przypominał bp Florczyk.

Biskup podkreślił szczególnie umiejętność budowania wspólnoty przez proboszczów i zauważył jak teraz wspólnoty są nam potrzebne. – Cieszę się, że wasza parafia jest wspólnotą dzieci, rodziców, nauczycieli, strażaków. Ile w tej wspólnocie jest piękna – podkreślał hierarcha, dziękując zarazem proboszczowi ks. ks. Włodzimierzowi Jastrząbowi za upamiętnienie tablicą ks. Walerego Kozłowskiego oraz ks. Henryka Węgrzyna – budowniczego obecnego kościoła. Emerytowany proboszcz, poruszający się na wózku inwalidzkim, był obecny na parafialnej uroczystości.

Bp Florczyk poświęcił dwie tablice upamiętniające budowniczych skorzeszyckich kościołów oraz zabytkową figurę św. Michała Archanioła ze starego kościoła. Zauważył, że stanowi ona łącznik pomiędzy dawnymi kościołami i wspólnotami parafian.

Nowy kościół wznoszono w latach 1985–1991. Kościół został usytuowany na miejscu poprzedniego budynku. 4 września 1988 r. został wmurowany kamień węgielny, a 4 września 2009 r. bp Kazimierz Ryczan konsekrował świątynię.

W ołtarzu głównym umieszczono krzyż z figurą Chrystusa ukrzyżowanego. W ołtarzach bocznych znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej i obraz patronki – św. Rozalii. W kościele jest kaplica Jezusa Miłosiernego.

W pobliżu kościoła diecezja kielecka zbudowała prężnie działające Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej. Parafia liczy ok. 3600 wiernych, na jej terenie posługują Siostry Jadwiżanki.

dziar
tekst za: ekai.pl

>> Galeria zdjęć