VIII Rodzinny Rajd Pieszy pod hasłem „Kielce znane i nieznane” wymaszerował z placu Jana Pawła II na Bukówkę. Pomysłodawcą i głównym uczestnikiem wydarzenia był bp Marian Florczyk, a jego organizatorem Referat Kultury Fizycznej i Sportu Kurii Diecezjalnej oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach.
Tegoroczna edycja rajdu jest związana z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. – „Jan Paweł II mówił, że naród który odcina się od swoich korzeni jest narodem bez przyszłości, my nie chcemy nim być” – mówi ks. Krzysztof Banasik.
Trasa liczy około dziesięciu kilometrów i prowadzi od Katedry Wniebowzięcia NMP na Bukówkę. To właśnie stamtąd żołnierze kieleccy wymaszerowali na Westerplatte. – „Po drodze będziemy modlić się za nasze miasto, żeby wydarzenia minionych lat już nigdy się nie powtórzyły, żebyśmy nie musieli tego doświadczać. Będziemy się również modlić za tych, którzy polegli. Odwiedzimy groby żołnierzy, jak również obóz jeńców radzieckich. Chcemy żeby mieszkańcy miasta nie zapominali o tragicznych wydarzeniach i ludziach, którzy walczyli o lepsze jutro” – informuje bp Marian Florczyk.
Wydarzenie jest ważną lekcją historii i pokory, ale zalet ma o wiele więcej. – „Rajd ma również służyć aktywnemu spędzaniu wolnego czasu i rekreacji. Dzięki niemu mamy możliwość propagowania zdrowego stylu życia. Skupimy się również na walorach turystycznych naszego miasta oraz integracji z mieszkańcami” – tłumaczy ks. Krzysztof Banasik.
W spotkaniu brało udział kilkadziesiąt osób, a wśród nich pani Wanda, która uczestniczyła w rajdzie po raz pierwszy. – „Na takich wydarzeniach zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć, spojrzeć na miasto z innej perspektywy. Dzisiaj odwiedzimy przecież miejsca, które są nam wszystkim znane, ale nie każdy wie jaka historia się z nimi wiąże. Przy okazji miło i aktywnie spędzimy czas”.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl