Papież Franciszek w Afryce

Papież Franciszek wyruszył w podróż apostolską do trzech afrykańskich krajów. Jej pierwszym etapem był Mozambik. Hasłem trzydniowej pielgrzymki są słowa: “Nadzieja, pokój i pojednanie”. W ramach swojej 31. podróży zagranicznej Ojciec Święty odwiedzi jeszcze Madagaskar w dniach 7-8 września i Mauritius – 9 września.

Franciszek jako czwarty papież korzysta z usług włoskich linii lotniczych Alitalia, a obecna podróż do Afryki jest 177 lotem papieskim tej kompanii. Samolot Airbus 330 nosi imię jednego z największych malarzy weneckich XVIII wieku – „Giovanni Battista Tiepolo” (5 marca 1696 r. – 27 marca 1770 r.). Jego załoga składa się z czterech pilotów i dziewięciu stewardess i stewardów. Dowódcą lotu jest 57-letni Alberto Colautti, były pilot helikoptera marynarki wojennej. Od 1964 roku – wizyty Pawła VI w Ziemi Świętej, Alitalia obsługuje papieskie podróże apostolskie poza granice Włoch.

Przed wyruszeniem na lotnisko Ojciec Święty spotkał się z grupą 12 osób goszczonych przez Centrum Astali oraz Wspólnotę Sant’Egidio a pochodzących z Mozambiku, Madagaskaru i Mauritiusu. Grupie towarzyszył papieski jałmużnik – kard. Konrad Krajewski – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ojciec Święty poprosił też za pośrednictwem Twittera o wsparcie modlitewne jego podróży apostolskiej. Papieski tweet ma po polsku następującą treść: „Zachęcam was wszystkich do zjednoczenia się ze mną w modlitwie, aby Bóg, Ojciec wszystkich, umocnił w całej Afryce braterskie pojednanie, jedyną nadzieję na prawdziwy i trwały pokój”.

Na lotnisku papieża pożegnał m.in. bp Gino Reali, ordynariusz diecezji Porto-Santa Rufina, na terenie której położony jest port lotniczy.

Samolot w ciągu ponad dziesięciogodzinnego lotu przebędzie 7836 km i przeleci nad Włochami, Grecją, Egiptem, Sudanem, Sudanem Południowym, Ugandą, Tanzanią, Malawi i Zambią.

Papieski samolot oczekiwany jest na lotnisku w 1,1 milionowym Maputo o godz. 18.30. Po przylocie odbędzie ceremonia powitania z udziałem m. in. prezydenta Republiki Mozambiku Filipe Jacinto Nyusiego z żoną, nuncjusza apostolskiego, abp Piergiorgio Bertoldiego, arcybiskupa Maputo, Francisco Chimoio.

Z lotniska Franciszek uda się na nocleg do budynku nuncjatury apostolskiej w Maputo, która będzie jego rezydencją w czasie pobytu w Mozambiku.

Następnego dnia, 5 września, Franciszek złoży przed południem wizytę kurtuazyjną u prezydenta w pałacu Ponta Vermelha, spotka się z przedstawicielami władz, społeczeństw obywatelskiego i korpusem dyplomatycznym oraz w pawilonie Maxaquene odbędzie się spotkanie międzyreligijne z młodzieżą. Po obiedzie papież spotka się z biskupami, z kapłanami, zakonnikami i zakonnicami, seminarzystami, katechetami i animatorami w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i złoży prywatną wizytę w Domu „Mateusz 25”.

6 września rano Franciszek złoży wizytę w szpitalu Zimpeto i odprawi Mszę św. na Stadionie Zimpeto.

Wczesnym popołudniem odleci z lotniska w Maputo do stolicy Madagaskaru, Antananarywy.

Cały plan papieskiej pielgrzymki dostępny jest TUTAJ.

W liczącym ponad 27 mln mieszkańców Mozambiku jest ok. 7,6 mln katolików.

Jest to czwarta wizyta apostolska Franciszka na Czarny Kontynent po podróżach do Maroko (marzec 2019), Egiptu (kwiecień 2017), Kenii, Ugandy Republiki Środkowoafrykańskiej (listopad 2015). Jak dotąd w Mozambiku, Madagaskarze i Mauritiusie gościł jedynie Jan Paweł II. Papież Polak odwiedził Mozambik we wrześniu 1988 r., Madagaskar w kwietniu 1989 r. i Mauritius w październiku 1989 r.

tom
tekst za: ekai.pl