Marsz w obronie życia

Ponad pięćset osób, w tym młodzież, rodziny z dziećmi ale też osoby starsze i niepełnosprawne, przemaszerowały 13 maja 2012 r. ulicami Kielc w II Marszu Życia.

Rozpoczęła go Msza św. w Bazylice Katedralnej pod przewodnictwem ks. Biskupa Kazimierza Gurdy. Bp Gurda podkreślił, że „kluczem do zrozumienia szacunku do życia każdego człowieka jest miłość Jezusa”. Mówił, że „z miłością nie jest do pogodzenia zabijanie dzieci nienarodzonych, stąd rodziny katolickie zawsze będą stały na straży życia poczętego”.

 

 

Odnosząc się do sytuacji rodzin powiedział, że „zarówno praca jak i świętowanie mają służyć człowiekowi i jego duchowemu rozwojowi”. Podkreślał, że szczególnym niebezpieczeństwem dla jedności rodziny są wyjazdy rodziców za granicę, niejednokrotnie skutkujące „wielkimi stratami duchowymi trudnymi do odrobienia”.

Bp Gurda zaznaczył, że ostatnie decyzje rządu nie sprzyjają życiu rodzinnemu, pozbawiają również wnuków obecności babci i dziadka. Podkreślał też wartość świętowania niedzieli. - Dzień święty jest dniem który, służy oddawaniu czci Bogu, którego człowiek kocha; umacnianiu jego wiary, przekazywaniu jej rodzinie i dzieciom. W tym dniu rodzina może się spotkać, ucieszyć swoją obecnością - mówił. - Ekonomia nie może być ważniejsza niż człowiek i rodzina, nie może stać się bożkiem współczesnego świata – podkreślał bp Gurda. Na zakończenie przez wstawiennictwo Maryi zawierzył Bogu wszystkie rodziny diecezji kieleckiej.

Po Mszy sprzed katedry wyruszył Marsz Życia, który przeszedł ulicami: Mickiewicza, Hipoteczną, Sienkiewicza do Parku Miejskiego, gdzie przygotowano festyn rodzinny. Hasło Marszu: „Święto i praca dla rodziny” nawiązuje do Światowego Spotkania Rodzin z papieżem Benedyktem XVI, jakie odbędzie się w Mediolanie.

Na scenie w Parku Miejskim prezentowały się zespoły dziecięce, młodzieżowe, grupy taneczne. Były spektakle i świadectwa rodzin. Przygotowano konkursy, zabawy i poczęstunek.

W Marszu Życia pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy uczestniczyli przedstawiciele wspólnot i stowarzyszeń diecezji kieleckiej m.in.: Ruchu Światło–Życie, Neokatechumenatu, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, harcerze oraz Stowarzyszenie Praw Ojca, księża i klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego.

adziar
tekst za: www.ekai.pl