To jedyny taki dzień, kiedy zbiorowo chcemy podążać za zmarłymi i zajrzeć do nieba. Patrząc na wygląd cmentarzy i na ludzi zatrzymujących się nad grobami rodzi się we mnie jakaś nadzieja, że nie wszystko idzie w zapomnienie, że nie wszystko, łącznie z życiem, jest banalne – mówił w homilii w uroczystość Wszystkich Świętych bp Marian Florczyk, przewodnicząc Mszy św. na cmentarzu komunalnym w podkieleckiej Cedzynie.
Zaznaczył m.in. dobry stosunek Polaków do dzisiejszego święta. – Pozostała w nas refleksja nad życiem, choć jesteśmy wielkim, ale czasem także i dziwnym narodem. Potrafimy też zachwycać. Czym? Między innymi tą pamięcią o tych, których już nie ma – zauważył. Przypomniał, że dzisiaj przywołujemy najbliższych, których życie przerwała śmierć, z którą my ludzie nie możemy się oswoić, a przecież jest odtąd, odkąd pojawił się pierwszy człowiek na ziemi. Mówił o tym m.in. C.K. Norwid.
Biskup przypomniał także wyobrażenie śmierci w różnych epokach historycznych i stylach malarskich, mówił o tych, którzy osiągnęli niebo i „trzymają palmę w swych rękach”. – Prawdziwi zwycięzcy trzymają dziś palmę swych rękach; tam są ci, którzy byli prześladowani, ranieni, ci, którzy mieli pragnienie, aby zmieniać świat na lepszy i nigdy nie godzili się na zło. Takich ludzi Jezus nazywa błogosławionymi i szczęśliwymi, zachęca, aby być człowiekiem miłosiernego, pokornego, czystego serca – apelował bp Florczyk.
Mówił także o orędownictwie świętych, wśród których został rozpoznany prymas Stefan Wyszyński. – Będzie wstawiał się za Polską – zauważył hierarcha.
Podkreślał także, że świętość jest dla każdego, że „każdy z nas nosi buławę świętości, jak żołnierz w plecaku buławę generalską”.
Pochówki na cmentarzu komunalnym na Cedzynie k. Kielce odbywają się od blisko 40 lat. Rocznie jest tam chowanych 360 – 400 osób.
W 2009 r. 14 nowych kaplic Drogi Krzyżowej przy głównej alei cmentarza zamontowało Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Kielcach. Rokrocznie w Wielkim Poście jest tutaj odprawiana ekumeniczna Droga Krzyżowa.
dziar
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl