Bp Ryczan o poprzednikach: uczyli językiem miłości, cierpienia i pracy

„To oni uczyli nas językiem miłości, cierpienia i pracy. Panie, postaw w miejsce ich ludzkich słabości krzyż odkupienia i przebaczenia, przygarnij wszystkich zmarłych w Ojcowskim domu” – mówił w homilii bp Kazimierz Ryczan podczas Mszy św. w kieleckiej bazylice, sprawowanej w intencji zmarłych biskupów i prezbiterów kieleckich.

Wspominał m.in. postawy biskupów i księży diecezji kieleckiej świadczące o tym, że „wybawca nasz już zmartwychwstał”, wspominał zbudowane przez nich kaplice i kościoły, które są trwałym świadectwem ich wiary.

Bp Ryczan przypomniał, że Kościół łączy się pamięcią modlitewną ze wszystkimi zmarłymi mieszkańcami ziemi i poucza o świętych obcowaniu”. W „centrum” tej prawdy znajduje się Bóg Ojciec. Natomiast „wszędzie tam, gdzie stoi krzyż Chrystusa jest przebaczenie, tam została pokonana śmierć” - mówił hierarcha.

Rozważając cierpienia biblijnego Hioba, biskup kielecki podkreślił, że Pan w historii dziejów ludzkości „potrafi zapisać cierpienie tysięcy Hiobów” oraz „słowa zwykłej ludzkiej pracy, która przekształca świat”, a którą wykonały całe pokolenia zmarłych.

„Jezus żyje – powtarza dziś cały wierzący świat” – podkreślał bp Kazimierz Ryczan.

Po Eucharystii kielczanie uczestniczyli w procesji żałobnej wokół bazyliki oraz modlili się w krypcie bazyliki – przy grobach księży biskupów.

W krypcie bazyliki katedralnej pochowanych jest pięciu biskupów: Wojciech de Boża Wola Górski (rządził diecezją w latach 1807-18), Tomasz Teofil Kuliński (1870 – 1907), Augustyn Łosiński (1910 - 1937), Czesław Kaczmarek (1938 - 1963) i Jan Jaroszewicz (1957 - 1980), a także biskup Maciej Majerczak, który był administratorem apostolskim diecezji w latach 1848-70.

dziar
Tekst za: www.ekai.pl