W siódmą rocznicę śmierci ks. prof. dr. hab. Józefa Kudasiewicza – wybitnego biblisty, pamiętający go uczniowie, wychowankowie kręgów biblijnych i kielczanie – spotkali się w niedzielę 17 listopada na Mszy św. za spokój jego duszy, dzieli się świadectwami i wysłuchali koncertu inspirowanego Biblią.
Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosi ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk – uczeń i współpracownik ks. prof. Józefa Kudasiewicza.
– Wspominam go jako ten, który miał szczęście uczestniczyć w jego pracy i działalności naukowej – mówił ks. Witczyk podkreślając, że nawet „najprostszej homilii ksiądz profesor nie wygłaszał bez przygotowania”. – Owoce jego pracy i posługi trwają, możemy i dzisiaj skosztować tych mistrzowskich homilii napisanych ręką człowieka ciężkiej pracy – mówił kaznodzieja. Przypomniał m.in. włączanie się ks. prof. Kudasiewicza w debaty z tymi, którzy negowali Boski charakter Pisma Świętego, wspominał jego spotkania z gronem studentów, m.in. na świętokrzyskich szlakach turystycznych. Ks. prof. Witczyk zaznaczył także wytrwałość modlitwy zmarłego księdza profesora, widywanego często na dziedzińcu KUL z różańcem w ręku, przeżywającego codzienną liturgię.
– Ksiądz profesor miał wyjątkową umiejętność łączenia Biblii z codziennym życiem. Nie znosił płytkich homilii, oderwanych od Pisma, opartych na przykładach zaczerpniętych ze starych książek. Wymagał zarówno od siebie, jak i od innych. Z jego wykładów księża mnóstwo się nauczyli – podkreśla biblista ks. dr hab. Tomasz Siemieniec.
Po Eucharystii zebrani w kieleckiej bazylice wysłuchali koncertu, z udziałem artystek z Gliwic – Gabrieli Blachy i Doroty Zaziąbło z Gliwic.
W bogatym dorobku śp. prof. Kudasiewicza dominują publikacje z zakresu teologii biblijnej Nowego Testamentu. Był autorem ponad 320. różnego rodzaju publikacji, artykułów oraz opracowań słownikowych i haseł. Napisał 14 książek. Niektóre z nich przetłumaczono na języki obce, np. „Ewangelie synoptyczne dzisiaj” – na język angielski oraz „Matkę Odkupiciela”, która została przełożona na język rosyjski.
Józef Kudasiewicz urodził się 23 lipca 1926 r. w Kijach. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Franciszka Sonika w 1952 r. W 1954 r. uzyskał stopień magistra i licencjat teologii. W 1957 r. obronił doktorat na podstawie rozprawy „Geneza symboliki małżeńskiej w eklezjologii św. Pawła”.
Studiował w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, czego uzupełnieniem był pobyt w Szkole Biblijnej w Jerozolimie. Po powrocie do kraju w 1961 r. rozpoczął pracę dydaktyczną w seminarium w Kielcach i na KUL-u, gdzie prowadził wykłady z języków biblijnych. W 1965 r. był adiunktem katedry Egzegezy Nowego Testamentu. Habilitował się w 1971 r. na podstawie rozprawy pt. „Jeruzalem w życiu i działalności zbawczej Jezusa. Studium z teologii św. Łukasza”.
Od 1972 r. do przejścia na emeryturę w 1997 r. kierował Katedrą Teologii Biblijnej Nowego Testamentu przy Instytucie Nauk Biblijnych KUL. Nieprzerwanie od 1961 r. ksiądz profesor prowadził działalność dydaktyczno-naukową w seminarium kieleckim.
W 1979 r. uzyskał nominację na prof. nadzwyczajnego, a w 1989 r. – profesora zwyczajnego. Był członkiem zwyczajnym m. in.: Towarzystwa Naukowego KUL, Polskiego Towarzystwa Mariologicznego oraz Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Był członkiem redakcji naukowej czasopisma „Verbum Vitae” i „Współczesnej Ambony”.
Kilkakrotnie odznaczany za osiągnięcia naukowe, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymał w 1993 r. oraz Feniksem (2012).
Pod kierunkiem ks. Kudasiewicza powstało 240 prac magisterskich, 27 licencjackich i 14 doktorskich. Nie zwolnił tempa po przejściu na emeryturę w 1997 r. Z jego wiedzy czerpały kolejne pokolenia seminarzystów w Kielcach, słuchając konferencji i popularnych wśród wiernych homilii w kościele seminaryjnym. Przez wiele lat pełnił także posługę u sióstr karmelitanek w Kielcach.
dziar
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl