Caritas musi nieść w sobie to, o czym mówił Pan Jezus w kazaniu na górze: „Błogosławieni miłosierni, bo oni miłosierdzia dostąpią” – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas Mszy św. z okazji 30-lecia Caritas Diecezji Kieleckiej. Mszę koncelebrowali biskupi pomocniczy naszej diecezji.
Na Eucharystii odprawionej w kieleckiej katedrze obecni byli przedstawiciele organizacji z wielu placówek prowadzonych przez Caritas. Wszystkich zebranych powitał ks. dyrektor Stanisław Słowik. W swojej homilii pasterz naszej diecezji przypomniał historię fundacji.
– Trzydzieści lat temu to wielkie dzieło miłosierdzia odradzało się po latach nieprzyjaznej polityki ludowego państwa polskiego wobec wyznaniowych dzieł charytatywnych. W myśl praktykowanej wtedy ideologii o nieludzkim, a przede wszystkim fałszywym obliczu nie mogło być biednych i potrzebujących, ludzi z marginesu i opuszczonych. Rzeczywistość była zgoła inna i wiemy, że świat podstawowych ludzkich potrzeb zawsze istniał i wciąż istnieje. Jest on w Polsce i w naszym mieście, jest w bogatych krajach, a szczególnie daje znać o sobie w krajach na drodze rozwoju. Ten problem dostrzeże każdy kto patrzy na świat i ludzi sercem i oczami Jezusa w myśl jego własnych słów: „Ubogich zawsze będziecie mieć u siebie” – zauważył biskup kielecki.
Biskup Jan Piotrowski zwrócił uwagę na właściwą formę pomocy osobom ubogim i potrzebującym. – Świat, a w nim wielu ludzi licytuje się o formy pomocy i nakłady na tę pomoc, o realizowanie projektów, chętnie pozują do zdjęć z ubogimi, aby zdobyć sobie właściwą pozycję. Jak słusznie zauważa papież Franciszek „niektórzy się cieszą, że są ubodzy, bo można się zrealizować”, a to nie jest ani ludzkie, ani chrześcijańskie. Właściwa postawa wobec potrzebujących rodzi się wyłącznie z prawdziwej miłości – podkreślił.
Pasterz diecezji kieleckiej przypomniał także na czym powinna opierać się działalność Caritas. – Musi ona nieść w sobie to, o czym mówił Pan Jezus w kazaniu na górze: „Błogosławieni miłosierni, bo oni miłosierdzia dostąpią”. Jakże jest to wielkie i zobowiązujące wyzwanie.
tekst za: em.kielce.pl
* * *
O CARITAS DIECEZJI KIELECKIEJ
Dnia 18 listopada 1989 r. ówczesny Biskup Kielecki Stanisław Szymecki reaktywował do życia diecezjalną Caritas. Jednak początki Caritas sięgają lat 30-tych XX w. Biskup Augustyn Łosiński łącząc rozmaite dzieła charytatywne w diecezji w 1931 r. powołał Związek Towarzystw Dobroczynności Caritas w Kielcach. W okresie międzywojennym, podczas okupacji i po wojnie prężnie rozwijały się dzieła miłosierdzia Caritas. W 1950 r. rząd komunistyczny Polski Ludowej wydaje dekret zabraniający dalszego prowadzenia działalności charytatywnej Kościoła Katolickiego w Polsce. Placówki stacjonarne (jak domy dziecka, zakłady opiekuńczo - lecznicze i domy dla starców) zostają przymusowo przejęte przez Zrzeszenie Katolików „Caritas", utworzone w tym celu przez reżim komunistyczny. Działalność pomocowa w środowisku (pomoc doraźna) przez długie lata była kontynuowana jedynie przez nieformalne zespoły charytatywne w parafiach.
Po przemianach ustrojowych 1989 r. zaczęła się odradzać Caritas Kościelna w Polsce. Diecezja Kielecka jako trzecia z kolei powołała na powrót do życia swoją Caritas. Poza siedzibą biura przy placu Najświętszej Maryi Panny w Kielcach nie udało się jednak odzyskać żadnych placówek ani mienia z dawnych lat. Trzeba było struktury Caritas w diecezji organizować od nowa. Pierwszym dziełem było utworzenie w styczniu 1990 r. stołówki charytatywnej dla osób biednych w Kielcach przy ul. Urzędniczej 7B, która po kilku latach wydawała ponad 600 obiadów dziennie. Równocześnie zaczęły powstawać nowe dzieła charytatywne takie jak: Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, apteki (zwłaszcza z lekami z darów), domy opieki, kolonie dla dzieci z rodzin ubogich, świetlice środowiskowe, zakłady opieki zdrowotnej, kolejne stołówki i wiele innych dzieł wynikających z potrzeb lokalnych społeczności. Na przestrzeni 30 lat działalności Caritas Kielecka dynamicznie się rozwija. Powstała sprawna sieć placówek pomocowych obejmujących wsparciem rozmaite grupy społeczne.
W 2019 r. w strukturze Caritas Diecezji Kieleckiej funkcjonuje 75 placówek o charakterze całorocznym oraz ok. 100 różnych projektów okresowych. Dzieła te realizuje ponad 1.000 pracowników oraz blisko 3.000 wolontariuszy dorosłych i młodzieży, głównie z Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas. Z pomocy Caritas Kieleckiej korzysta ok. 35 tysięcy osób rocznie, od wsparcia doraźnego w postaci posiłku, odzieży, zakupu leków, zapłaty za media, do stałej opieki w wyspecjalizowanych placówkach, takich jak hospicja, domy pomocy społecznej, schroniska itp.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl