„Nasi przodkowie pragnęli Polski respektującej prawa człowieka, w tym prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci” – mówił w kieleckiej bazylice bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. w 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości”.
„My dzisiaj w tę historyczną rocznicę o taką Polskę Boga prosimy” – podkreślał biskup pomocniczy kielecki, zauważając, że „życie narodu jest bezpieczne dotąd, dopóki zostaje zachowane prawo do każdego ludzkiego życia” oraz że „złudne są zapewnienia, że odejście od Bożego prawa jest dobre dla narodu”.
Zdaniem bp. Gurdy – podważanie Bożego prawa w tej dziedzinie będzie skutkowało zakwestionowaniem kolejnych, np. prawa do szacunku, prawdy, dobrego imienia, dostępu do środków społecznego przekazu, a w konsekwencji – „do społecznej segregacji”.
W homilii biskup wspominał także pokolenie, które wywalczyło Polsce niepodległość, m.in. żołnierzy marszałka Józefa Piłsudskiego i gen. Józefa Hallera. „Jesteśmy dumni z naszej ojczyzny, pomimo że jej historię często ukazuje się w krzywym zwierciadle, a słowom patriota, patriotyzm przypisuje się negatywne treści” – mówił bp Gurda.
Podkreślał także zaufanie, jakie nasi przodkowie okazywali Bogu i jego prawom, również w czasach historycznie trudnych, wypełnionych cierpieniami narodu – m.in. w roku 1918, w 1920, w latach II wojny światowej i czasach komunistycznego zniewolenia.
Zauważył, że święci – „świadkowie tamtych czasów”, m.in. św. Maksymilian Kolbe, ks. Jerzy Popiełuszko, bł. Jan Paweł II czy bł. ks. Józef Pawłowski – kielecki proboszcz katedralny, zamordowany w Dachau – „najlepiej reprezentują naród i jego historię oraz potwierdzają, że zawsze najważniejsze było zaufanie do Boga”.
„Czujemy się dzisiaj wezwani do zachowania przejawów ufności w życiu wspólnotowym, społecznym, w życiu naszej Ojczyzny” – twierdził bp Gurda.
We Mszy św. w bazylice uczestniczyli m.in. wojewoda świętokrzyska – Bożentyna Pałka–Koruba, marszałek województwa świętokrzyskiego – Adam Jarubas, prezydent Kielc – Wojciech Lubawski, posłowie i parlamentarzyści, rektorzy wyższych uczelni, służby mundurowe, środowisko Wyższego Seminarium Duchownego, delegacje szkół i kombatanci.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości uformowali kolumnę marszową i prowadzeni przez grupy rekonstrukcyjne i poczty sztandarowe udali się pod pomnik Czwórki Legionowej, gdzie rozpoczęła się świecka część obchodów.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl