Poświęcenie kościoła na Barwinku

Bp Jan Piotrowski dokonał poświęcenia kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika na kieleckim osiedlu Barwinek, gdzie parafia powstała 32 lata temu dla rozwijających się południowych obrzeży Kielc.

Uroczystość poświęcenia kościoła rozpoczęło poświęcenie ołtarza i murów świątyni. Następnie bp Jan Piotrowski dokonał namaszczenia ołtarza olejem Krzyżma; dokonano okadzenia stołu pańskiego, świątyni i zgromadzonych wiernych. Dopełnieniem poświęcenia świątyni było zapalenie światła Chrystusa.

W wygłoszonej homilii bp Piotrowski nawiązał do szczególnego czasu, jakim jest trzecia niedziela adwentu i jej klimat, wspomniał kanonizację biskupa ze Szczepanowa w Asyżu w 1253 r. oraz tekst hymnu „Gaude Mater Polonia” napisanego przez Wincentego z Kielc, aby przypomnieć licznie zebranym wiernym, iż są w „pięknym klimacie duchowym, historycznym, patriotycznym”.

– Wszystko ma swoją historię, a wasza wiąże się z 25 grudnia 1987 roku. Wówczas bp Stanisław Szymecki wydał dekret tworzący z części parafii pw. Chrystusa Króla na Baranówku nową parafię. Jej pierwszym i jak dotąd jedynym proboszczem został ks. Marian Janus – mówił biskup kielecki. Zauważył zarazem, że „32 lata to czas ofiarnej pracy, ogromnego ludzkiego wysiłku, tworzenia się wspólnoty parafialnej i kapłańskiej posługi licznych księży, przeżywanych radości, a może i niespełnionych oczekiwań”.

– Historia ma moc tworzenia wspólnoty, która w tej historii odnajduje swą wartość i tożsamość. Głoszone słowo Boże, sakramenty, zwłaszcza sprawowana Eucharystia i cała tradycja liturgiczna są historią życia wspólnoty parafialnej z Chrystusem, w której sercu żyje On, Zbawiciel – nasz Pan. Z kolei wasza wspólnota musi dzielić się tym darem Chrystusa z innymi, w rodzinie, w środku waszego osiedla, a nawet dalej, w miejscu pracy, wypoczynku i nauki – podkreślał bp Jan Piotrowski.

Życzył, aby świątynia „była zawsze darem życia, aby Jezus Eucharystyczny w tabernakulum (…) dla nikogo nie był zbyt daleko, w myśl prawdy, którą wyraża kongijskie przysłowie: ”dom przyjaciela nie jest nigdy daleko”.

Budowa kościoła na Barwinku ruszyła we wrześniu 1997 r. według projektu inżynierów: Witolda Kowalskiego i Zbigniewa Grządzieli oraz konstruktora inż. Kazimierza Sokołowskiego. Ostateczne wejście do kościoła z odprawianiem wszystkich nabożeństw nastąpiło w 2003 r. Od tego czasu stale postępowały prace wykończeniowe.

Na uwagę zasługuje prezbiterium i boczne ołtarze, wykonane przez artystów z Pomorza w technice sgraffito – starej włoskiej technice renesansowej z XV wieku.

Parafia liczy ok. 10500 wiernych.

dziar
tekst za: ekai.pl

>> Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"