Modlitwa, post i jałmużna nie mogą być tylko zewnętrzną manifestacją podjętej pokuty – mówił w Środę Popielcową podczas Mszy św. w katedrze Biskup Kielecki Jan Piotrowski. W trakcie Eucharystii odbył się obrzęd posypania głów wiernych popiołem.
Najświętszą Ofiarę koncelebrowali również biskupi pomocniczy naszej diecezji: biskup Marian Florczyk oraz biskup Andrzej Kaleta. W swojej homilii pasterz naszej diecezji zwrócił uwagę na sens dzisiejszej liturgii.
– Czy trzeba wracać do tego co przeżyliśmy już rok temu? Wracać do tego, co może przybrało nawet owocny kształt naszych wielkopostnych praktyk i postanowień. Odpowiedź daje papież Franciszek w tegorocznym orędziu na Wielki Post, gdzie czytamy: „Pozwólmy się wyprowadzić na pustynię, abyśmy mogli posłuchać głosu Naszego Oblubieńca, pozwalając mu rozbrzmiewać w nas z większą głębią i otwartością. Im bardziej damy się zaangażować Jego Słowu, tym bardziej uda się doświadczyć Jego bezinteresownego miłosierdzia względem nas”. Nie pozwólmy zatem, aby ten czas łaski przeminął daremnie, w zarozumiałym złudzeniu, że to my jesteśmy panami czasu i sposób naszego nawrócenia ku Niemu. Zarozumiałość jest rodzajem pychy i nie zatrzymuje się przed żadnym z ludzkich serc – zauważył biskup kielecki, który dodał, że jest ona zjawiskiem powszechnym we współczesnym świecie, dlatego niezwykle ważny jest obecnie głos Kościoła przypominającego o nawróceniu.
Biskup Jan Piotrowski przypomniał, że Ewangelia stanowi źródło odpowiedzi na wiele pytań, także w kwestii pokuty. – Jest ona pełna dobrych rad, które daje sam Jezus Chrystus. To co stanowi ascetyczne praktyki wielkopostne jak modlitwa, post i jałmużna nie mogą być tylko zewnętrzną manifestacją podjętej pokuty. Należy wystrzegać się zewnętrznych pozorów, bowiem one zawsze będą duchowo bezowocne – mówił biskup kielecki.
Podczas Mszy Świętej miał miejsce tradycyjny obrzęd posypania głów popiołem. Ma on długą tradycję w Kościele. Początkowo dotyczył jedynie osób pokutujących. W 1091 roku rozszerzył go na wszystkich papież Urban II. Popiół jest symbolem znikomości świata oraz pokory i pokuty.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl