Ze względu na dobrą lokalizację w centrum Kielc kościół seminaryjny Trójcy Świętej stał się kościołem środowiska osób głuchych, dla których Msza św. w języku migowym jest odprawiana w każdą niedzielę o godz. 15.00.
„Wzrosła liczba uczestników Eucharystii do 50 z ok. 20 uczestników, co nastąpiło w ostatnim miesiącu, gdy przenieśliśmy nasze coniedzielne Eucharystie z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego do kościoła przy seminarium” – uważa ks. Marcin Kałuża, diecezjalny duszpasterz głuchoniemych.
Kapelan podkreśla, że kościół seminaryjny jest położony w centrum Kielc, gdzie wokół nie ma barier architektonicznych, w odróżnieniu od Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, położonym na trudniej dostępnym osiedlu, ze schodami do pokonania. Dodatkową barierę stanowił koszt dojazdu. „Poza tym jest to powrót do tradycji – tutaj, za czasów pierwszego duszpasterza głuchoniemych śp. ks. Zygmunta Szczepaniaka, odbywały się Msze św. dla osób głuchych oraz spotkania” – dodaje ks. Kałuża.
Duszpasterz głuchoniemych obejmuje swą opieką duszpasterską około stu dorosłych osób niesłyszących lub z niedosłuchem. Pełni także posługę duchową wobec młodzieży uczącej się w Ośrodku Szkolno–Wychowawczym dla Słabosłyszących i Niesłyszących w Kielcach – jedynej tego typu placówce w województwie świętokrzyskim. Podopieczni z duszpasterstwa uczestniczą w dorocznej pielgrzymce do Kałkowa (zazwyczaj w lipcu), we wrześniowej - do Częstochowy, a w 2008 r. odbyli pielgrzymkę do Rzymu. Duszpasterz niesłyszących współpracuje również z kieleckim oddziałem Polskiego Zawiązku Głuchych, gdzie monitorowane są sprawy socjalno–bytowe osób niesłyszących. Ks. Kałuża uważa, że potrzebni są duszpasterze - specjaliści w zakresie surdopedagogiki, którzy mogliby pracować np. w większych miastach diecezji, skąd dojazd do Kielc często stanowi barierę dla osób niesłyszących.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
I tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Nie odmawia się Chwała.
Odmawia się Wierzę.
1 prefacja adwentowa
– nr 1.
Dzisiaj rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny.
† Bolesław Dutkiewicz 1971
† Stanisław Rzepka 1993
† Stefan Nowaczek 2005
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl