Bp Jan Piotrowski na Jasnej Górze: Maryjo, weź nas za rękę i prowadź

Maryjo, weź nas za rękę i prowadź bezpiecznymi drogami życia w tych trudnych czasach – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas poniedziałkowego Apelu Jasnogórskiego. W modlitwie wzięli udział przedstawiciele diecezji kieleckiej.

Bp Jan Piotrowski poprowadził rozważania w czasie modlitwy apelowej. Pasterz naszej diecezji przypominając liczne akty oddania się pod opiekę Maryi, wyjaśnił jakie jest ich znaczenie. – Wszystko to ma głęboki sens, jeśli czynimy to z wiarą i pozwalamy, aby Maryja prowadziła nas do Jezusa Chrystusa. Taką drogę zawierzenia wybrali nie tylko znani święci: Maksymilian Kolbe, Jan Paweł II i Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński, ale także niezliczeni pielgrzymi i ci, którzy na Jasną Górę przybyli z potrzeby serca, aby zawierzyć się Maryi. Taki też sens miało wczorajsze zawierzenie się Boskiemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski – tłumaczył bp Jan Piotrowski.

Biskup Kielecki zauważył także wielki kontrast pomiędzy nauczaniem Jezusa, a moralnością współczesnego świata.

– W codziennym naszym życiu robimy tak wiele, ale jakże często nie to, czego życzy sobie Jezus Chrystus. A On mówi nam na kartach Ewangelii to, co mówił swoim słuchaczom: „Idźcie i głoście Ewangelię całemu stworzeniu”, a tymczasem zna ją niewielka część współczesnej ludzkości. „Co Bóg złączy, człowiek niech nie rozdziela”. Pytamy, co się stało z małżeństwami sakramentalnymi, kiedy bardziej ceni się związki partnerskie i obce naszej kulturze formy wspólnego życia - pytał biskup.

- „Módlcie się i nie ustawajcie”. Tymczasem świat wychładza się brakiem modlitwy, a duchowa obojętność staje się już nie tyle gościem, ale mieszkańcem naszych serc. „To czyńcie na moją pamiątkę”, a kto ma to uczynić, jeśli w tak wielu miejscach na świecie nie ma powołań kapłańskich, zaś nasze seminaria mają tyle wolnych miejsc. „Szukajcie prawdy, a prawda was wyzwoli”. Sceptyk Piłat ma wielu naśladowców, bowiem dziś nie ceni się obiektywnej prawdy. Prawdą jest to, co wyrasta z subiektywnych ludzkich ocen i głosowań chorej demokracji oraz histerycznych żądań zwolenników nowych obyczajów. „Idź i więcej nie grzesz”. Boże miłosierdzie jest w pogardzie, a modne wróżby, horoskopy i talizmany mają swoich nowych wyznawców chociaż nie leczą ludzkich słabości – zauważył biskup kielecki.

Modlitwę zakończyło wspólne błogosławieństwo abp. Wacława Depo i bp. Jana Piotrowskiego. W Apelu Jasnogórskim uczestniczyli kapłani i wierni z dekanatu skalbmierskiego i kazimierskiego.

tekst za: em.kielce.pl

>> Rozważanie Biskupa Kieleckiego