Kościół z niezwykłą historią i piękną legendą obchodzi wyjątkowy jubileusz. To 300-lecie wybudowania świątyni św. Ducha i Matki Boskiej Bolesnej w Młodzawach.
Pierwszy kościół w Młodzawach był drewniany. Istniał tutaj przed 1326 rokiem. Drugi został spalony przez Kozaków ok. 1660 r. Budowę obecnego kościoła około 1716 roku rozpoczęli Michał i Teresa Kępscy, ówcześni dzierżawcy okolicznych dóbr. Wielokrotnie odnawiany kościół jest jednym z najpiękniejszych na Ponidziu.
Liturgii przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. W niedzielę Zesłania Ducha Świętego zaznaczył, że to jest bardzo ważny dzień, święto kościoła, dojrzałości wiary. Dodaje, że każda świątynia jest przestrzenią, gdzie przeżywa się wartości ewangeliczne od chrztu świętego, poprzez dojrzewanie wiary, aż do momentu kiedy żegna się swoich bliskich. Zaznacza, że młodzawska świątynia jest wyjątkowa w swojej architekturze, wnętrzu, co świadczy nie tylko o fundatorach, ale i pokoleniach, które o ten kościół dbają.
- Wymiar duchowy tej uroczystości wyjaśnia nam sam Jezus mówiąc „kiedy otrzymacie dar Ducha Świętego, będziecie moimi świadkami”. Dar ewangelii jest głoszony na całym świecie. Ponad 1000 lat temu dotarł tu na naszą ziemię, do pobliskiej Wiślicy. Nie ma prawdziwego, chrześcijańskiego życia, bez świadectwa wiary - zaznacza.
Ks. Jan Tokarczyk, proboszcz parafii przypomniał postać m.in. Kacpra Bażanki, którego uznaje się za architekta świątyni, a także księdza Józefa Dobrakowskiego, za życia, którego wybudowana została świątynia. Dodał, że malowniczo wpisana w krajobraz należy do najcenniejszych późnobarokowych kościołów.
- Tak naprawdę nasz kościół, z powodzeniem mógłby stać w każdym miejscu na świecie, nawet w Rzymie. To przepiękna świątynia, kształtem przypominająca bazylikę. Z pewnością nie powstydziłby się człowiek, a tym bardziej architekt - zaznaczył.
Warto dodać, że z położonym na wzgórzu kościołem w Młodzawach, wiąże się kilka opowieści. Jedna z nich mówi, że zakopana przez Szwedów w czasie „Potopu” skrzynia z zawartością pełną kosztowności, mogła się przyczynić się do wybudowania tutaj świątyni. Wyorana skrzynia, niedawno odrestaurowana, przechowywana jest w zakrystii.
Ponadto od XVII w. jak magnes przyciągał pątników z całego Ponidzia i z Polski wizerunek Matki Bożej Bolesnej z ołtarza głównego.
Niezatarte wrażenie wywołują inskrypcje na murach zewnętrznych oraz wewnątrz świątyni, będące świadectwem uzdrowień i łask wyproszonych w tym miejscu. Napisy pochodzą z różnych lat.
W podziemiach kościoła znaleźli miejsce spoczynku członkowie rodu Wielopolskich i Myszkowskich, jak i niektórzy księża. Tu także został pochowany hrabia Aleksander Wielkopolski - naczelnik rządu cywilnego Królestwa Polskiego.
tekst za: radio.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl