Mszą św. i wspólnym śpiewaniem „Barki” wierni uczcili 29. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Masłowie. Eucharystia pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka odbyła się w kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego.
Jan Paweł II podczas spotkania na lotnisku w Masłowie w 1991 r. dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, a podczas pełnej emocji homilii mówił o znaczeniu rodziny i nowego życia. Nawiązując do tego papieskiego przemówienia, bp Marian Florczyk zwrócił uwagę na fakt, że coraz częściej wraca się do tych słów, które zyskują na znaczeniu zwłaszcza w kontekście społecznym.
- Te słowa zostały tu wypowiedziane dwa lata po negocjacjach przy Okrągłym Stole i rozpoczęciu transformacji ustrojowej, wtedy, kiedy uczono nas wolności i w klimacie wolności wypowiedziane zostały te słowa, kiedy to burzono zasady moralne - mówił biskup.
Wierni, którzy zgromadzili się w świątyni, z rozrzewnieniem wspominają tamten dzień. Wielu wciąż pamięta pogodę i nastrój, jaki towarzyszył spotkaniu z papieżem.
- Był ogromny ukrop, po którym przyszło oberwanie chmury. Wszystkim wydawało się, że Jan Paweł II był zdenerwowany. Nie wiem, czy rzeczywiście tak było, ale ja w istocie odniosłam takie wrażenie - mówi jedna z mieszkanek Masłowa.
- Pamiętam wizytę Ojca Świętego w Masłowie, tak jak pamiętam przesłanie, które temu towarzyszyło - wspomina wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik. Jak mówi, obecność wiernych na spotkaniu w Masłowie, pomimo obecnej sytuacji pokazuje, że Polacy pamiętają i chcą kultywować, a przede wszystkim żyć zgodnie z naukami Jana Pawła II.
O wielkim znaczeniu papieskiej nauki, istocie rodziny w naszym życiu mówił wójt Masłowa, Tomasz Lato. Jak zaznaczył, ciężko jest wdrażać ją w codziennym, współczesnym życiu. Dodaje, że kolejne pokolenia powinny wyciągnąć z tych słów naukę przede wszystkim o pokorze i wyrzeczeniach.
W tym roku z powodu sytuacji epidemicznej modlitwie w Masłowie nie towarzyszyło spotkanie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.
Po zakończonej Mszy zgromadzeni przeszli przed pomnik Jana Pawła II, gdzie uroczyście odśpiewana została „Barka”, ulubiona pieśń Karola Wojtyły.
tekst za: radio.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl