Uczennica kieleckiego liceum zwyciężyła w XVI Konkursie Papieskim

W dniu, 20 czerwca 2020 r. w Klasztorze Ojców Dominikanów w Lublinie odbył się finał regionalny XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego pod hasłem: „Życie, wolność, dar, zadanie”. To największy konkurs w naszym kraju dotyczący wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II. W tym roku do zmagań konkursowych na wszystkich etapach w całej Polsce przystąpiło ponad 4000 uczniów.

Naszą diecezje i województwo reprezentowała uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach – Weronika Jedynak uczęszczająca do drugiej klasy.  Finalistką konkursu była również Aleksandra Strąk z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, która z przyczyn niezależnych nie wzięła udziału w decydującej fazie. Jej katechetą jest ks. dr Stanisław Sadowski.

Weronika wygrała finałowe zmagania, w których brały udział 4 osoby. Powtórzyła tym samym wynik starszych koleżanek Wiktorii Długosz sprzed czterech lat oraz Małgorzaty Hajduk sprzed 2 lat. W nagrodę Weronika w przyszłym roku odbędzie pielgrzymkę do Rzymu wraz z pozostałymi Laureatami z 8 miast.

Formuła konkursu jest bardzo interesująca. Pierwsze dwa etapy odbywają się w Internecie on-line i polegają na rozwiązaniu testu w określonym czasie na podstawie wskazanej literatury przedmiotu.

W III etapie uczeń wybiera jeden z trzech tematów i przygotowuje esej w oparciu o wskazane lektury. Nasza Finalistka podjęła następujący temat:  „...wolności nigdy nie można posiadać. Jest bardzo niebezpiecznie ją posiadać. Wolność trzeba stale zdobywać.” (Jan Paweł II, Kraków, 1987 r.) Co oznaczają dziś dla Ciebie te słowa Jana Pawła II?

Osoby zakwalifikowane do IV etapu bronią tekst przed jury konkursowym.

Esej Weroniki uznano za najlepszy w Polsce. W związku z tym wyróżnieniem otrzymała nagrodę rzeczową od pierwszej Damy Rzeczpospolitej – Pani Agaty Kornhauser-Duda.

A oto krótka charakterystyka idei konkursu przez Tomasza Tęsnego, jego koordynatora. - „Konkurs nie tyle polega na sprawdzeniu wiedzy o Janie Pawle II, ale zaznajomieniu się z tym, co mówi. Myślę o tym trochę w ten sposób, że jest to pewnego rodzaju „odkremówkowanie” papieża, sięgnięcie głębiej do jego nauczania. Właśnie poprzez czytanie eseju, czytanie różnych prac Jana Pawła II, jako wcześniej biskupa, studenta, później papieża, młodzież może w pewien sposób szukać wzoru postępowania we współczesnym świecie, ideałów do których można dążyć. Pochylenie się dłużej nad tym, co papież mówił, a nie tylko powierzchownym braniu tej nauki, jest bardzo cenne we współczesnych czasach”.

Pracę konkursową Laureatki będzie można przeczytać w powakacyjnym numerze pisma „Obecni”. Finały miały miejsce w 9 miastach.

Ks. Jacek Malewski
KATECHETA II LO IM. JANA ŚNIADECKIEGO W KIELCACH