Czuwania modlitewne w Sanktuarium Matki Bożej w Szczaworyżu mają już swoją 5-letnią historię. Pierwsze czuwanie miało miejsce 11 maja 2016 r., 9 września br. odbyło się piąte czuwanie modlitewne w tym roku, a licząc od początku to już 29. Na stałe wpisały się one w kalendarz wydarzeń religijnych Sanktuarium Maryjnego w Szczaworyżu.
Udział księży i gości z różnych stron diecezji kieleckiej, a czasem i spoza sprawia, że wymiar tych czuwań przekracza granice parafii. Spotkania te oprócz codziennej modlitwy, niedzielnej Mszy św. stały się dodatkowym elementem formacji życia religijnego parafian i biorących w nich udział gości. Oprócz wymiaru duchowego, formacyjnego i historycznego, stworzyły nową tradycję i stały się dobrym przykładem, jak można ubogacać i ożywiać życie religijne w parafii.
Wrześniowe czuwanie modlitewne o godz. 19.00 rozpoczął ks. proboszcz Stanisław Kondrak witając serdecznie przybyłych gości i parafian. Czytane przez parafiankę Anię fragmenty kazania Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego przypominały, że ten Wielki Polak całym swoim życiem uczył nas zaufania i wdzięczności, co potwierdzają Jego słowa: „Kościół uczy nas dziękować Bogu nie tylko za krzyż, ewangelię, Eucharystię i łaskę, ale i za chleb, buraki, marchew, kapustę i cebulę – bo to są także dary Boże”. Rozważania Tajemnic Radosnych przygotowały Róże Różańcowe ze Szczaworyża. W czasie modlitwy różańcowej po dróżkach Wizerunek Matki Bożej nieśli Rycerze Kolumba.
Mszę św. o godz. 20.00 koncelebrowało 11 prezbiterów pod przewodnictwem ks. proboszcza Wiesława Surmy z parafii Matki Bożej Różańcowej w Koprzywnicy. Kazanie również wygłosił ks. Wiesław Surma, w którym nawiązując do słów ewangelii o cudzie w Kanie Galilejskiej podkreślił, jak ważne jest zaufanie Bogu i wiara w jego obecność. - Bóg jest i czuwa – żyjemy dzięki Niemu. Warto kochać, być uczciwym, prawdomównym, to proste gesty, na które nas stać i są w zasięgu naszych możliwości, a znaczą tak wiele - dodał na zakończenie kaznodzieja.
Na zakończenie ks. proboszcz Stanisław Kondrak wyraził swoją wdzięczność za przybycie i wspólną modlitwę kapłanom, gościom, parafianom i zaprosił na ostatnie w tym roku czuwanie modlitewne, które rozpocznie się o godz. 18.00, 14 października.
Krzysztof Dziarmaga
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl