Zgodnie z harmonogramem czuwań ku czci św. Kingi w Sanktuarium w Nowym Korczynie, pomimo pandemii, odbyło się kolejne, pięćdziesiąte drugie spotkanie modlitewne, związane z kultem Świętej Patronki.
Uroczystość otworzył ks. kustosz Paweł Majewski – proboszcz Parafii w Nowym Korczynie, zwyczajowo pieśnią „Gaude Mater Polonia". Na początku ceremonii przybyło kilka osób, które czuwały przy relikwiach św. Kingi, ale w miarę upływu czasu zebrała się spora gromadka pielgrzymów, najwytrwalszych czcicieli św. Kingi.
Ks. Proboszcz udostępnił zebranym 10 - październikowy numer Pisma Diecezjalnego Sanktuarium Świętej Kingi w Nowym Korczynie pt.: „Szczypta soli". W nowej gazetce zamieszczona jest Litania do Świętej Kingi, fragment „Żywotu Świętej Kingi", Rozważanie z Ewangelii, Sprawozdanie z 51 czuwania ku czci Świętej Kingi, autorstwa Marii Błach oraz najnowsza pieśń kompozycji ks. Pawła Majewskiego pt.: „Modlitwa Pielgrzyma XIV – Kwiaty Świętej Kingi".
I tak właśnie, w duchu zjednoczenia we wspólnej modlitwie, na początku rozbrzmiewały słowa tej pieśni, skierowane do Opiekunki Korczyńskiego Ludu, z zaznaczeniem, że: „Przez czterdzieści lat, Święta Kingo, mieszkałaś w Nowym Korczynie. Tak bardzo kochałaś kwiaty, które chwalą swojego Stwórcę".
W podobnym tonie, w trosce o pamięć i hołd dla Korczyńskiej Pani, członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej, w rozważaniach nad Jej świętością, rozpoczęli czytanie szczegółowego życiorysu Księżnej. W słowie wstępnym przewodnicząca – Ligia Płonka zaznaczyła, że wcześniej pielgrzymi poznawali życiorys św. Kingi według Jana Długosza, cuda i legendy z Jej życia, ale w miarę zagłębiania się w Jej zasługi , warto poznać osoby z najbliższych rodzin na Węgrzech i w Polsce. Dlatego w czytaniach skupiono się na szczegółowym opisie ojca Beli IV króla Węgier, matki – Marii Laskaris – córki cesarza greckiego Teodora I, dziewięcioro rodzeństwa (Beli, Stefana, Małgorzaty, Anny, Konstancji, Katarzyny, Elżbiety, Małgorzaty oraz Jolenty) męża – Bolesława Wstydliwego, jego rodziców – ojca Leszka Białego, księcia Krakowsko–Sandomierskiego, matki Grzymisławy - księżniczki ruskiej, szwagierki, a jednocześnie stryjenki – bł. Salomei, na tle uwarunkowań historycznych czasów, przyjścia na świat władczyni. Rozważania przeplatane pieśniami z podręcznego śpiewniczka, kolejno czytały także członkinie TMZK: Bogumiła Zawada i Grażyna Kańska.
W następnej godzinie czuwania, po poświeceniu soli, odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu, którą poprowadził ks. Paweł Majewski. Rozpoczęto od litanii do Świętej Kingi, a następnie panie ze Stowarzyszenia KGW Korczynian nad Nidą poprowadziły modlitwy ku czci św. Patronki. Członkinie tegoż stowarzyszenia odmawiały Różaniec, Tajemnice bolesne, który w tym czasie ma szczególne znaczenie, gdyż październik jest miesiącem modlitwy różańcowej.
W trakcie Różańca wierni powierzali swoje prośby, troski, błagania i podziękowania swojej duchowej opiekunce – św. Kindze. Nie zabrakło modlitw o ulżenie cierpień chorym, dotkniętym chorobą COVID–19, na skutek zarażenia koronawirusem.
Eucharystii przewodniczył ks. kanonik Stanisław Kondrak - kustosz sanktuarium Matki Bożej Szczaworyskiej. Mszę św. koncelebrowali księża z dekanatu nowokorczyńskiego – ks. dziekan Marek Małczęć, ks. proboszcz Paweł Majewski, ks. wikariusz z Solca–Zdroju Tomasz Moskal oraz ks. dr. Andrzej Kwaśniewski z Chęcin. Gospodarz spotkania podkreślił zasługi ks. Kwaśniewskiego, który od początku wraz z członkami Towarzystwa Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego w Kielcach, był obecny w rozwijaniu kultu Korczyńskiej Księżnej i w tworzeniu sanktuarium.
O oprawę liturgiczną nabożeństwa zadbali, jak zwykle członkowie TMZK, z pięknym wzruszającym śpiewem psalmu, wykonanym przez Halinę Wilk. Z chóru natomiast rozbrzmiewał w świątyni dźwięczny głos pani Magdaleny Wilczyńskiej, która zachwyciła swoim śpiewem wszystkich zebranych. Śpiewała pieśni napisane i skomponowane przez ks. kustosza Pawła Majewskiego, zawierające historie z życia Księżnej, a w szczególności Jej pobyt na zamku w Nowym Korczynie.
Homilię o życiu i świętości Kingi wygłosił inicjator ceremonii - ks. proboszcz Paweł Majewski, w której podkreślił wyjątkową pobożność świętej i Jej bezwzględne oddanie modlitwie i służbie Bożej, poprzez sumienne służenie swojemu ludowi.
Na zakończenie, przed Apelem Jasnogórskim, słowo do wiernych skierował ks. Tomasz Moskal, który po raz pierwszy przybył, jako pielgrzym do Diecezjalnego Sanktuarium, znajdującym się nieopodal jego parafii, w której pełni posługę kapłańską od 20 sierpnia 2020 r. Nawiązał do sanktuarium, które znajduje się w jego rodzinnych stronach, a poświecone jest Matce Bożej Gietrzwałdzkiej, w Archidiecezji Warmińskiej. Podkreślił, że w czasie od 27 czerwca do 16 września 1877 r. Matka Boża objawiała się kilkunastoletnim dziewczynkom, z prośbą, aby codziennie odmawiać Różaniec.
Ks. kanonik Stanisław Kondrak, kustosz sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Szczaworyżu pobłogosławił przybyłych pielgrzymów relikwiami św. Kingi, które przez cały czas czuwania wystawione były na ołtarzy głównym.
Ks. kanonik Paweł Majewski podziękował wszystkim za udział i zaprosił na kolejne czuwanie, które odbędzie się 3 listopada 2020 r.Jednocześnie ks. Proboszcz parafii w Szczaworyżu zaprosił na czuwanie, do swojego sanktuarium w środę 14 listopada.
Warto zaznaczyć, że to jesienne spotkanie odbyło się w wyjątkowej modlitewnej atmosferze. Pielgrzymi modlili się w ciszy i w skupieniu zanosząc swoje prośby do św. Kingi Matki Korczyńskiej Ziemi, jednocześnie powierzając swoje troski Matce całego narodu polskiego - Maryi, która tak była umiłowana przez księżniczkę córkę węgierską i polską księżną krakowsko – sandomierską.
Ligia Płonka
Foto: Ligia Płonka
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl