Nie był nigdy w Rovaniemi, nie widział reniferów i nie reklamował Coca-Coli – święty Mikołaj, bo o nim mowa to nie wytwór specjalistów od reklamy, ale święty Kościoła katolickiego i przykład dla nas wszystkich. Kim był prawdziwy biskup Miry?
Czy wiara w istnienie świętego Mikołaja to dziecinada? W żadnym wypadku! Ów święty był przecież człowiekiem z krwi i kości. Żywot biskupa analizują historycy, a jego grób możemy odwiedzać również dziś. Jeśli wierzymy w świętych obcowanie, to pewne dla nas jest, że wciąż istnieje i może nas również wspierać swoim wstawiennictwem u Pana Boga.
Mira i Bari
Żył na przełomie III i IV wieku. Był jedynym dzieckiem bardzo zamożnych rodziców i miał być uproszony przez nich pobożnymi modlitwami. – Ta pobożność przeszła również na Mikołaja, który najprawdopodobniej jako urzędnik miejski, wyróżniał się tą cechą i wielką otwartością na potrzeby innych. Różne podania mówią nam, że od młodości przejawiał bezinteresowność i nie lubił skupiać uwagi na sobie, pomagając w sposób skryty – mówi ks. Adam Kaczmarczyk, wikariusz z parafii Ducha Świętego w Kielcach.
To kim był święty Mikołaj dobrze pokazuje historia związana z trzema siostrami, które z powodu ubóstwa nie mogły wyjść za mąż i założyć własnej rodziny. Ich ojciec chciał je sprzedać dla zdobycia dodatkowych pieniędzy. – Kiedy Mikołaj się o tym dowiedział, miał podrzucić do domu mężczyzny potrzebną ilość złota. Dzięki temu cała rodzina została w komplecie i mogła spełnić swoje marzenia i pragnienia. Dowiedziano się o tym, że tajemniczym dawcą był Mikołaj i wówczas wieść o nim się rozeszła. Kiedy zmarł biskup Miry, to jego wybrano jako głównego pasterza – dodaje ks. Adam Kaczmarczyk.
Podań i historii o świętym Mikołaju jest zdecydowanie więcej. Ujmował się on za więźniami, potrzebującymi, chorymi dziećmi i ubogimi rodzinami. Zmarł 6 grudnia w połowie IV wieku. – Jego ciało zostało pochowane w Mirze. W XI wieku przeniesiono je do włoskiego miasta Bari – przypomina nasz rozmówca. Kult świętego rozszerzył się na całą ówczesną Europę. – W samym Rzymie mamy kilkanaście kaplic, bazylik i kościołów wzniesionych ku jego czci. Widzimy to również w Polsce, gdzie nie brakuje świątyń i kaplic poświęconych świętemu Mikołajowi.
Nie-święty
Z biegiem czasu coraz popularniejsza była praktyka obdarowywania się podarunkami w dniu wspomnienia świętego Mikołaja. Niestety, coraz popularniejszy stał się również jego „konkurencyjny” wizerunek – starszego pana z brodą na saniach ciągniętych przez renifery i mieszkającego w Laponii. – Trzeba odróżnić świętego Mikołaja z Miry od Mikołaja – brodatego dziadka w czerwonym ubranku z dużym brzuchem. Tą drugą postać przypisuje się Coca-Coli, która w 1930 roku zdjęła biskupowi mitrę i włożyła mu elfią czapkę, dodając długą, siwą brodę. Okazuje się, że ten obraz pojawił się dużo wcześniej, bo w „Nocy wigilijnej” Clementa Clarka Moore’a. z 1832 roku – mówi Daria Malicka, wykładowca z Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJK. – To bardzo uniwersalny i łatwy nośnik reklamowy. Nie ma chyba na świecie tak szeroko rozpoznawalnej postaci w reklamie. Może zachęcać do wszystkiego: do zakupu wycieczki, przedmiotów codziennego użytku, czy samochodu – dodaje Daria Malicka.
Szóstego grudnia pamiętajmy o prezentach dla najmłodszych. Pamiętajmy o sprawieniu radości naszym najbliższym. Ale pamiętajmy również o prawdziwym św. Mikołaju i o jego życiu, będącym dla nas przykładem oraz o jego pomocy, którą cały czas nam przekazuje wstawiając się za nami u Pana Boga.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl