Biskup Kielecki Jan Piotrowski odprawił w kieleckiej katedrze Mszę św. i adorację Najświętszego Sakramentu na zakończenie mijającego roku kalendarzowego.
Rozpoczynając Eucharystię, pasterz wskazał na intencję modlitwy – dziękczynienie za łaski oraz przebłaganie za grzechy mijającego roku. – Dla jednych ten rok był dobry i owocny, dla innych trudny i bolesny. Wiele w naszym życiu zmieniła trwająca pandemia koronawirusa. Dotknęła ona praktycznie każdego z nas, jeśli nie bezpośrednio, to w sytuacjach społecznych czy rodzinnych – zauważył biskup.
Homilię wygłosił proboszcz kieleckiej parafii katedralnej, ks. Adam Kędzierski. Podsumował najważniejsze wydarzenia mijającego roku na szczeblu światowym, krajowym i parafialnym.
– Na płaszczyźnie światowej ten rok przejdzie do historii, jako rok naznaczony epidemią. Ale jak powinniśmy na te wydarzenia patrzeć? Jeden z sędziów Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych zauważył, że ograniczenia kultu publicznego, związane z przepisami sanitarnymi, stały się największym zagrożeniem dla wolności religijnej w krajach zachodnich. Przywołuje on przykład - podczas kwarantanny we Włoszech, ludzie mogli wyjść wyprowadzić psa, ale nie mogli wyjść się pomodlić do kościoła, bo kościoły były przez kilka tygodni zamknięte. Sędzia komentuje: "prawa zwierząt okazały się ważniejsze od praw ludzi wierzących. W ten sposób wolność religijna staje się jakby prawem drugiej kategorii". Postawmy więc ważne pytanie - czy w dzisiejszym świecie, który zna potężnych promotorów praw ludzi i praw zwierząt, są jeszcze ludzie, którzy pytają o prawa Boga do tego świata? - powiedział ks. Adam Kędzierski.
– W Polsce wydarzeniem, które odcisnęło mocne piętno, były protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że aborcja jest czymś niedopuszczalnym. To, co poruszało w tych protestach, była próba przekazała myśli, że aborcja jest czymś pozytywnym i dobrym. Było to pokłosie kampanii medialnej, prowadzonej już kilka miesięcy wcześniej, pod hasłem „Aborcja jest OK.”. A te protesty to był wielokrotny wykrzyknik do tego hasła. Wydawało się, że te osoby były przekonane, że aborcja jest czymś pozytywnym. Natomiast św. Jan Paweł II w encyklice Humanum Vitae pisze, że „świadoma i dobrowolna decyzja pozbawienia życia istoty ludzkiej jest złem z moralnego punktu widzenia. I nigdy nie może być postawiona, jako cel, ani jako środek do dobrego celu”. Wydawało się nam, wiernym i kapłanom, że ludzie w Polsce rozumieją już, że aborcja nie jest niczym dobrym. A te wydarzenia uświadomiły nam, że trzeba na nowo o tym mówić – zaznaczył proboszcz parafii katedralnej.
– W naszej wspólnocie parafialnej najważniejszym wydarzeniem był rozpoczęty jubileusz 850-lecia katedry. Pozwala nam on zobaczyć siebie w wielkim łańcuchu pokoleń. Każde pokolenie przekazuje wiarę następnemu i dzięki temu ta świątynia żyje, a wiara jest przekazywana. My też mamy się starać tę wiarę przekazać – przypomniał ks. Kędzierski.
W dalszej części homilii, proboszcz dokonał podsumowania udzielonych sakramentów i posług w minionym roku w parafii katedralnej. – W naszej bazylice katedralnej w minionym roku udzielono 81 Chrztów, pobłogosławiono 56 związków małżeńskich, 47 osób przyjęło Sakrament Bierzmowania. Odbyło się 201 pogrzebów. W porównaniu do 152 pogrzebów w ubiegłym roku, przyrost jest bardzo wyraźny, prawie o 1/3. Odciska się tu znamię pandemii. Ma też ono znaczenie w liczbie osób, którym nie udzielono sakramentów przed śmiercią. Rok temu takich przypadków było 34, natomiast w tym roku aż 81. Przez wiele miesięcy dostęp kapłanów z sakramentalną posługą był utrudniony. Zwracajmy więc teraz uwagę na to, żeby zaopatrzyć naszych bliskich w święte sakramenty. W rocznych podsumowaniach pojawiła się też po raz pierwszy rubryka apostazji. W tym roku pojawiło się 5 osób, które zażądały wypisania z Kościoła. Wiemy, że Chrztu nie da się unieważnić. Ale ludzie, którzy decydują się na taki krok, odcinają się od źródła życia – zauważył ks. Adam Kędzierski.
Na zakończenie Mszy św. odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której odśpiewano przebłagalne Suplikacje i dziękczynne Te Deum.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl