W Środę Popielcową Biskup Kielecki Jan Piotrowski przewodniczył w kieleckiej katedrze wieczornej Mszy św. z obrzędem posypania głów popiołem.
W homilii biskup mówił o walce ze złem oraz ewangelicznych zachętach do nawrócenia. – W Ewangelii walka ze złem nigdy nie była przeciw komuś, ale przeciw grzechowi, a więc świadomie złym wyborom, jakich dokonywał człowiek. Dziś, w Środę Popielcową, kiedy rozpoczynamy kolejny Wielki Post i z pokorą pochylimy nasze głowy na posypanie popiołem, usłyszymy zachętę św. Pawła Apostoła: „W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem! On to dla nas grzechem uczynił Tego, który nie znał grzechu, abyśmy się stali w Nim sprawiedliwością Bożą”. Ewangeliczne nawrócenie zawsze prowadzi przez ludzkie serce. Jest ono pełne nadziei, że Boże działanie wobec skruszonego człowieka będzie ze wszech miar sprawiedliwe.
- Podczas tej pokutnej Mszy św. stawiam sobie pytanie – czy dziś jeszcze należy mówić o nawróceniu, pokucie, modlitwie i jałmużnie, kiedy człowiek jest zachłannym zaborcą wolności, odartej z wszelkiej prawdy, a do granic nasycony jest chęcią czynienia tego, co mu się tylko zechce? – pytał ordynariusz kielecki
Biskup odniósł się także do siedmiu grzechów głównych. – To z nich wyrasta narcyzm osób przechowujących swój skarb w opancerzonej osobowości, które żyją wiecznymi pretensjami do Boga i ludzi, co nie pozwala im na jakiekolwiek nawrócenie. Tak łatwo uczepiają się jakiejś idei, w tym przypadku osobistej wolności i przekształcają ją w ideologię, tworząc sobie nowe i kolorowe okulary przez które wszystko można ocenić z niepodważalną korzyścią wyłącznie dla siebie. Każda rewolucja, począwszy od francuskiej, przez październikową, chińską i kulturową lat 60 i naszych czasów miały swoich Dantonów, Robespierre'ów, Leninów, Mao Zedongów. Takich bezbożnie ideologicznych niegodziwców miała także Polska. Niestety, nadal jawią się podstępnie na horyzoncie naszych miast i wiosek. W epoce buntu obyczajowych barbarzyńców potrzeba nam przede wszystkim życia w prawdzie. - zaznaczył pasterz.
Po homilii odbył się obrzęd posypania głów wiernych popiołem, na znak rozpoczęcia 40-dniowej pokuty. W tym roku, ze względu na pandemię, słowa „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” biskup wypowiedział tylko raz, w odniesieniu do wszystkich wiernych.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl