Adres:
26-010 Bodzentyn, Psary - Stara Wieś nr 49A
tel. 41-311-52-02
https://par-psary-starawies.pl/
liczba mieszkańców: 1 080
Proboszcz:
ks. Adam Bujek, mgr teol., KHM, ur. 1963 (Kock – diec. siedlecka), wyśw. 1991, mian. 2020
Rys historyczny:
Stosunkowo młoda parafia w Psarach posiada dwie patronki: główną – Matkę Bożą Pięknej Miłości i św. Rozalię, co to broni od nawałnic, czczoną w okolicy z pokolenia na pokolenie.
Kościół z kapliczki św. Rozalii
Początki to przełom lat 70/80-tych XX w. i podział parafii pw. św. Stanisława w Bodzentynie. To właśnie do dość odległego kościoła w Bodzentynie chodzili przez długie wieki dzisiejsi parafianie z Psar – okoliczni drobni rolnicy, specjalizujący się głównie w uprawie soczystych truskawek. W 1979 r. ks. Stanisław Klocek, proboszcz z Bodzentyna zdecydował o zaadaptowaniu kaplicy w Psarach na potrzeby przyszłego kościoła. W 1984 r. bp Jan Gurda poświęcił budowaną świątynię i wmurował kamień węgielny. Dekretem z 1986 r. bp Stanisław Szymecki, ówczesny ordynariusz kielecki, erygował parafię w Psarach pw. Matki Bożej Pięknej Miłości.
Kościół jest niewielki, niemniej posiada wszystko to, co potrzebne do sprawowania kultu religijnego. Okna zdobią witraże, w ołtarzu głównym na bazie marmuru – scena Ukrzyżowania, w obrazie na ścianie bocznej – wizerunek Matki Bożej Pięknej Miłości. W planach jest dobudowanie wieży, tak, aby świątynia była widoczna z daleka i nie ginęła między zabudowaniami przy drodze. Po prawej stronie głównego wejścia przylega jakby dodatkowa kaplica – „stare” miejsce kultu św. Rozalii, wchłonięte przez kościół parafialny.
Rozalia wspiera i broni
Zwyczajowo wierni z Psar kierują pierwsze kroki do swej najdawniejszej patronki - św. Rozalii. Odbiera ona cześć w bocznej kaplicy – ze starym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej i św. Rozalii. Ta kapliczka to wciąż bijące żywo serce Psar. Parafianie ufają, że to dzięki ich patronce parafię omijają burze, nawałnice, gradobicia. W legendach i opowieściach mnożą się przykłady z różnych lat, kiedy to omijały ich pogodowe kataklizmy.
Wezwanie Matki Bożej Pięknej Miłości
Czy ów tytuł kościoła wynikał z osobistego kultu któregoś z kapłanów, czy z innych przyczyn – nie wiadomo. Odpust parafialny obchodzony jest 27 czerwca. Śpiewana jest wówczas ułożona w parafii pieśń ku czci patronki, a ludzie modlą się przed pięknym wizerunkiem Matki Bożej, inspirowanym słynącym łaskami obrazem Matki Bożej Pięknej Miłości z Sadowia k. Ostrowa Wielkopolskiego u Ojców Pasjonistów.
Czy wiesz, że…
W Psarach Kąty, położonych w urokliwej Dolinie Wilkowskiej, na śródleśnej polanie wybudowano Centrum Usług Satelitarnych. Istnieje ono od 1974 r., kilkakrotnie było rozbudowywane.
Odnajdziemy tutaj także ślady II wojny światowej z płytą pamiątkową poświeconą ofiarom terroru hitlerowskiego w 1943 r.
Odpusty: Matki Bożej Pięknej Miłości – 27 czerwca;
św. Rozalii – 4 września
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja wielkopostna
– nr 8-11.
Wspom. dodatkowe św. Izydora, biskupa i doktora Kościoła.
Z racji I piątku miesiąca można dzisiaj sprawować Mszę o Najświętszym Sercu Pana Jezusa: Mszał, s. 186” lub 279, prefacja nr 48 (biały).
Msza o powołania
w parafii Niepokalanego Serca NMP
w Kielcach.
Jak w każdy
I piątek miesiąca wspieramy dzisiaj naszą modlitwą i ofiarą materialną Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej.
† Stanisław Cieślak 1981
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl