Dokładnie 16 lutego 2021 r. minęło 750 lat od dnia, w którym Bolesław Wstydliwy nadał Jędrzejowowi prawa miejskie. Akt lokacyjny oparty na prawie magdeburskim dawał między innymi możliwość organizacji jarmarków i zjazdów. Regulował ponadto zasady zarządzania miastem, określał położenie, kształt i funkcje rynku. Miasto niewątpliwie zawdzięcza tę pozycję staraniom jędrzejowskich cystersów. Fakt nadania praw miejskich świadczył o znaczącej roli Jędrzejowa w średniowiecznej Polsce.
Z racji tak doniosłej rocznicy, 21 lutego br. w kościele pw. Trójcy Świętej w Jędrzejowie, pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Kalety, celebrowana była Eucharystia. Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele władz województwa, miasta i powiatu, poczty sztandarowe, kapłani oraz mieszkańcy Jędrzejowa.
W homilii biskup Kaleta podkreślił wagę przeżywanego wydarzenia, odwołując się przede wszystkim do historii powstania miasta. Za Ojcem Świętym Janem Pawłem II, zwrócił uwagę, że „pamięć o przeszłości determinuje i określa nasze zaangażowanie w przyszłości. Bez świadomości tego, kim jesteśmy i skąd przybywamy nie będziemy w stanie powiedzieć dokąd zmierzamy”. Ponadto zwrócił uwagę na fakt, iż trudno byłoby wyobrazić sobie zarówno dzieje Jędrzejowa, jak i całego narodu, bez Chrystusa i Jego Kościoła. Podkreślił także wagę Chrystusowych słów, w których Pan wzywa każdego z nas: „Oddajcie Cezarowi, co należy do Cezara, a Bogu, co należy do Boga”. One bowiem stanowią wezwanie ku temu, aby być wiernymi Bogu i swojej ziemskiej ojczyźnie. Jak zauważył bp Andrzej, są one jednocześnie „przypomnieniem, że rzeczy Bożych na ołtarzach Cezara, kimkolwiek współcześnie by on nie był, chrześcijanin składać nie może, a każdy Cezar powinien być świadomym, że jego rządy są podległe prawu Bożemu. Jeżeli wydaje mu się, że on, jako rządca, jest wyjęty spod Bożego panowania to znaczy, że nie zna i nie rozumie dziejów tego narodu”.
Hierarcha odwołał się także do ewangelicznego opisu kuszenia Jezusa na pustyni, której granica „przebiega dokładnie wzdłuż osi naszego umysłu i serca”. Pustynia ta ma dziś podwójny wymiar. Biskup zwrócił uwagę, że jest ona przestrzenią kulturowo – duchową, na której dokonuje się nieustanna walka o Boga i Jego miejsce w świecie. Jest również „odejściem od wszystkiego, co nas wyłącznie bawi, umila nam życie i rozprasza”.
Na zakończenie pomocniczy biskup kielecki zaapelował, abyśmy będąc spadkobiercami naszej historii, tradycji ojców i wiary, ponieśli je w przyszłość, krocząc wiernie za Chrystusem, który jest Panem czasu, historii i dziejów.
Ks. Bartosz Michta
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl