Potrzebna pomoc ministerialna dla Bazyliki w Wiślicy

Ratowania wiślickiej bazyliki – kolebki chrztu polskiego, dotyczyły m.in. rozmowy Adama Jarubasa, marszałka województwa świętokrzyskiego z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego - Bogdanem Zdrojewskim, przeprowadzone wczoraj w Warszawie.

Zdaniem marszałka pilnych działań wymaga pawilon nad chrzcielnicą, czyli najstarsza część kościoła. Muzeum regionalne w Wiślicy złożyło do Ministerstwa Kultury trzy wnioski o dofinansowanie prac renowacyjnych. Adam Jarubas spodziewa się, że przynajmniej jeden z nich otrzyma rządowe wsparcie. Jak zaznaczył, minister Zdrojewski wykazał się dużą otwartością w tej sprawie.

Muzeum regionalne złożyło wniosek o pieniądze na dokumentację, natomiast marszałek zabiega o wsparcie na wybudowanie samego pawilonu. Dokumentacja ma kosztować 500 tysięcy zł, a budowa pawilonu - około 3 mln.

Jak informuje marszałek Jarubas, rozmowy z ministrem Zdrojewskim dotyczyły także rozbudowy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie, które ma być otwarte w 2013 r. oraz rozwoju Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, które nastawia się na współpracę z Islandią.

Kilka tysięcy lat temu na terenie dzisiejszej Wiślicy osiedliły się plemiona słowiańskie.

Początki ośrodka kościelnego w Wiślicy to XI wiek. Pierwotny kościół był romański, następny – większy – także romański z kryptą (XII w.) W jego miejsce w I połowie XIII w. został zbudowany kolejny kościół romański - trójnawowy, z erygowaną przy nim kapitułą kolegiacką.

Obecny kościół zbudował Kazimierz Wielki w poł. XIV wieku, był on rozbudowywany do końca XIV wieku. Jest gotycki, murowany w ciosu, z pozostałościami romańskimi. W ołtarzu głównym – wczesnogotycka rzeźba tzw. Madonny Łokietkowej (Uśmiechniętej). Obok kościoła - wapienna misa zwana „misą chrzcielną” kojarzona z przyjęciem chrztu ok. 880 r. przez księcia Wiślan z rąk św. Cyryla i Metodego.

Inny cenny zabytek Wiślicy - Dom Długosza, został zbudowany obok kolegiaty w 1460 r., obecnie mieści się w nim Muzeum Regionalne. Długosz - słynny kronikarz i prepozyt kapituły wiślickiej wychowywał tutaj synów Kazimierza Jagiellończyka. Wielu absolwentów szkoły wiślickiej kontynuowało naukę na Akademii Krakowskiej.

W Wiślicy znajduje się diecezjalne sanktuarium MB Łokietkowej, stąd rokrocznie wyrusza piesza pielgrzymka kielecka na Jasną Górę oraz odbywa się Diecezjalne Spotkanie Młodych.

dziar
tekst za: www.ekai.pl