Nominacje Biskupa Kieleckiego dla Wydziału ds. Małżeństw i Rodzin

W dniu 2 października 2024 r. o godz. 16.00 w Domu Biskupa Kieleckiego miała miejsce podniosła uroczystość wręczenia nominacji dla osób podejmujących nowe obowiązki w strukturze Wydziału ds. Małżeństw i Rodzin.

Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy św. w prywatnej Kaplicy Domu Biskupiego, której przewodniczył  Biskup Kielecki Jan Piotrowski, sprawowanej we wspólnocie pracowników Duszpasterstwa Rodzin naszej diecezji.

W czasie homilii Ksiądz Biskup powiedział, iż mając na uwadze nowe wyzwania naszych czasów, potrzeba nie tylko odpowiednich kompetencji duchowieństwa, osób konsekrowanych i świeckich, którzy pragną głosić życiem i umiejętnościami Ewangelię Życia, ale potrzeba przede wszystkim ludzi, którzy zechcą podjąć się z wielkim zaangażowaniem tych zadań. Powiedział: „Podejmujecie trudne zadanie Duszpasterstwa Rodzin w czasach, kiedy trzeba przekonywać, że życie to życie, a człowiek to człowiek”. Odwołując się do swojego misyjnego doświadczenia podkreślał, że „rodzina w każdej szerokości geograficznej jest wielką wartością, niezależnie od struktury życia społecznego. Dlatego potrzeba nieustannego wysiłku dla tego dzieła, jakim jest duszpasterska troska o środowisko rodzinne jako przestrzeń kształtowania człowieka, ale także ze względu na jego demograficzne znaczenie”.

Po Eucharystii Ksiądz Biskup dokonał zmian w strukturze i składzie personalnym Wydziału ds. Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

Zgodnie z Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin Konferencji Episkopatu Polski (nr 1.2.4) mianował Panią Ewę Strojwąs na stanowisko Diecezjalnego Doradcy Życia Rodzinnego, która od 2018 roku posługuje w Poradni Rodzinnej przy parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach. Z wykształcenia jest pedagogiem, ukończyła Studium dla Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny Metody Podwójnego Sprawdzania (angielskiej) I i II Stopnia w Polskim Stowarzyszeniu Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny w Warszawie.

Na stanowisko Koordynatora ds. Kancelarii i Wyszkolenia w Wydziale Duszpasterstwa Rodzin powołał Panią Ilonę Puchrowicz, która czynnie posługuje w Poradni Rodzinnej w parafii Św. Józefa Robotnika w Kielcach. Z wykształcenia jest ekonomistą, posiada znajomość nauczania Kościoła, katolickich zasad odpowiedzialnego rodzicielstwa, a ponadto specjalistyczne przygotowanie i praktykę w administracji państwowej, w zarządzaniu ludźmi i dużą sprawność w prowadzeniu dokumentacji. Obie Panie założyły Oddział Kielecki Stowarzyszenia Miłość i Odpowiedzialność poświęcając wiele czasu na tę inicjatywę oraz zdobywały doświadczenie, uczestnicząc czynnie w ogólnopolskich wydarzeniach duszpasterstwa rodzin i kobiet w ramach struktur wyznaczonych przez Konferencję Episkopatu Polski czy też angażując się w organizację różnych wydarzeń i funkcjonowanie naszego Diecezjalnego Ośrodka.

Mając na uwadze perspektywę powstania Fundacji dla potrzeb naszego Duszpasterstwa, żywimy nadzieję, że obie Panie z nową siłą będą służyć swoim czasem i zdolnościami naszemu środowisku.

Jednocześnie Biskup Kielecki podziękował Pani Barbarze Piłka za 40 lat pracy w Duszpasterstwie Rodzin i po 15 lat pełnienia obowiązków Diecezjalnego Doradcy Życia Rodzinnego, wręczając dekret zwalniający z dotychczasowej funkcji wraz z pasterskim błogosławieństwem. Jako środowisko Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Kieleckiej dziękujemy z całego serca Pani Barbarze, za wieloletnią służbę w Duszpasterstwie Rodzin i serdeczność okazywaną każdemu z nas.

Po części oficjalnej Ksiądz Biskup zaprosił uczestników uroczystego wydarzenia na wspólny poczęstunek. Była to okazja do wymiany myśli o dzisiejszych problemach w posłudze i nauczaniu Kościoła, ale i wyrażenia nadziei, że  gorliwe zaangażowanie oparte na żywej wierze ludzi powołanych do służby w Kościele oraz Boża pomoc będą przynosić błogosławione owoce.

Jesteśmy wdzięczni Pasterzowi Kościoła Kieleckiego, Księdzu Biskupowi Janowi za nieustanną otwartość, wsparcie i odwagę w podejmowaniu nowych rozwiązań w duszpasterstwie na rzecz rodzin, ochrony życia i dobrego przygotowania do sakramentu małżeństwa.

Teresa i Marek Czwartoszowie
ks. Artur Skrzypek