Nowa pustelnia i pustelnica w Diecezji Kieleckiej

Diecezja nasza ubogacona jest wszystkimi formami życia konsekrowanego. Oprócz wspólnotowych form istnieją także indywidualne, do których należy m.in. życie pustelnicze. Od 2017 roku w Diecezji życie pustelnicze prowadzi na terenie parafii Sokolina, pustelnica Izabela.

W niedzielę 14 sierpnia 2022 r. Pasterz Diecezji Kieleckiej, Biskup Jan Piotrowski dokonał poświęcenia nowej pustelni w naszej Diecezji, na terenie parafii Drochlin, w której życie pustelnicze rozpoczęła druga już pustelnica, Agata.Pasterz Diecezji sprawował w pustelni Mszę św. z udziałem kapłanów koncelebrujących oraz rodziny i znajomych nowej pustelnicy oraz sióstr z Karmelu Ducha Świętego.

Rozpoczęta droga życia pustelniczego będzie naprzód czasem kilkuletniej formacjiprzygotowującejdo konsekracji pustelniczej. Rozpoczynając ją Agata wypowiedziała wobec Biskupa swoją gotowość i decyzję wejścia na drogę życia pustelniczego, by zmierzyć się z prawdą tej drogi, na którą powołał ją Bóg. Życie na tej drodze będzie prowadziła na podstawie reguły zatwierdzonej przez Biskupa, którą ułożyła, kierując się duchem Ewangelii i odwołując się do tradycji pustelniczejoraz do duchowości świętych Karmelu. Za patronów swojej pustelni wzięła Najświętszą Maryję Pannę, Oblubienicę Ducha Świętego i Św. Józefa Jej Oblubieńca. Stąd też i nazwa pustelni: „Karmelitańska Pustelnia Maryi, Oblubienicy Ducha Świętego i Jej Oblubieńca, Św. Józefa”.

Dla pustelnika żyjącego w samotności, oddającego się modlitwie, pokucie, istotne jest poszukiwanie Bożego Oblicza i Jego kontemplacja. Jeśli źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego i liturgii jest Eucharystia,  to w życiu pustelnika winna zajmować pierwsze miejsce. W tym celu Ksiądz Biskup poświęcił w pustelni także kaplicę i tabernakulum, w którym eucharystyczna obecność Chrystusa, będzie dla pustelnicystałą obecnością wypełniającą jej samotność jako pozostawanie samej przed Bogiem i jako szczególny sposób obecności w świecie, w którym jest onaukryta.Bo któż może być bardziej obecny pośród ludzi, w świecie, od tego, który jest zjednoczony z Bogiem, nieustannie obecnym i dokonującym swoich dzieł w człowieku i w świecie.

Błogosławieństwo Pasterza Diecezji, jakie Agata otrzymała na drogę życia pustelniczego, będzie dla niej umocnieniem i wyrazem eklezjalnej troski o rozwój jej świętości, ubogacającej Kościół.

(xtr)