Nowe wspólnoty Żywego Różańca w Zagnańsku

Dnia 4 maja 2024 r., w pierwszą sobotę miesiąca, w parafii św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku, po adoracji Najświętszego Sakramentu i odmówionym różańcu sprawowana była Msza św.

Przewodniczył jej ks. Łukasz Zygmunt – diecezjalny moderator Róż Żywego Różańca. Eucharystię koncelebrowali: ks. Andrzej Drapała oraz ks. Marek Łosak – opiekun Męskiego Żywego Różańca.

W wygłoszonym kazaniu ks. Łukasz Zygmunt podkreślił, jak ważne dla każdego człowieka jest odmawianie Różańca świętego. Wspomniał o założycielce Żywego Różańca bł. Paulinie Jaricot, której głównym motto było „uczynić różaniec modlitwą wszystkich”, a także o znaczeniu przynależności do wspólnoty modlitewnej Żywego Różańca.

Po Mszy św. ks. Łukasz Zygmunt wraz z ks. proboszczem Andrzejem Drapałą wręczyli legitymacje Żywego Różańca. Nowo ukonstytuowana Róża różańcowa za patronkę obrała sobie św. Rozalię, do dziś uznawaną za patronkę broniącą przed epidemiami, chorobami zakaźnymi, przed morowym powietrzem.

Na spotkaniu formacyjnym ks. Łukasz Zygmunt przekazał pozdrowienia i dobre słowo od Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, pogratulował za inicjatywy Męskiego Różańca oraz tworzenia nowych Róż Różańcowych.

Warto także zaznaczyć, że męska Róża różancowa w parafii św. Rozalii i św. Marcina została założona 4 grudnia 2021 r., a do jej utworzenia doszło dzięki aktywnym poczynaniom obecnego zelatora Dariusza Chaby, który osobiście szukał chętnych mężczyzn, którzy wstąpią w szeregi Żywego Różańca. Patronem męskiej Róży różańcowej jest bł. Stefan Wyszyński.

Kończąc można wyrazić tylko wdzięczność Bogu, że pozwala w naszej wspólnocie parafialnej realizować szereg charyzmatów. Jednym z nich jest dar modlitwy różańcowej w wyznaczonych intencjach Ojca Świętego a także naszej wspólnoty diecezjalnej czy parafialnej. Chciejmy wszyscy zaangażować się w to piękne dzieło, o które tak często prosi Matka Boża w wielu objawieniach. Uczyńmy różaniec modlitwą wszystkich. Zachęcamy także by wszystkie parafie rodziły nowe wspólnoty Żywego Różańca.

Zbigniew Chutnik
ZELATOR PARAFIALNY