Nowenna Młodych ze Świętym Józefem rozpoczęta!

W dniu 23 czerwca 2021 r. w parafii św. Józefa w Dobrzeszowie rozpoczęła się Nowenna Młodych ze św. Józefem pod hasłem „PoDARuj MIŁOŚĆ jak ŚWIĘTY JÓZEF”.

Spotkanie Młodych rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył ks. Stanisław Lodziński, asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.  Słowo Boże wygłosił ks. Dariusz Węgrzyn, moderator Ruchu Czystych Serc, który przypominał nam że „On nas łączy - Jezus, i jesteśmy tu, aby nie przegrać miłości, wydawać dobre owoce, bo jesteśmy dziećmi dobrego Boga. Bóg kocha i powinniśmy mówić innym o tej Miłości. Bóg Ojciec kocha Nas swoje dzieci, którzy dziś tutaj jesteśmy i nigdy nie przestał kochać tych, których tutaj nie ma, bo jest naszym Ojcem” – zaznaczył ks. Węgrzyn.

W intencji młodzieży naszej diecezji w czasie Eucharystii jak i Adoracji Najświętszego Sakramentu wspólnie z młodzieżą modlili się: ks. dr Adam Perz, kanclerz Kurii kieleckiej, ks. proboszcz Jarosław Strojny oraz ks. Marcin Boryń, Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży wraz z ks. Danielem Olejarczykiem, ks. Adamem Nowakiem i ks. Dominikiem Majewskim, który pełnił również posługę w konfesjonale.

Po Komunii Świętej młodzież zawierzyła się Jezusowi we wspólnej modlitwie, która jest codziennym umocnieniem na drodze czystej miłości. Ta modlitwa także jest zachętą, aby zobowiązania wynikające z chrztu oraz bierzmowania usłyszeli i podjęli inni młodzi ludzie.

Przewodnią myślą katechezy dla Młodych, którą wygłosił ks. Dariusz Węgrzyn, był temat „MIŁOŚĆ to DAR”. Każdy otrzymał karteczki, na których mógł zapisać pytanie oraz kilka najważniejszych zdań zapamiętanych z katechezy.

Myślę, że każdy z nas zapamiętał, że miłość, którą otrzymaliśmy od Boga to ogromny dar, którego nie możemy zmarnować. Ksiądz nawiązał do słów Jana Pawła II tj.: „Nie możecie przegrać miłości”. Św. Józef nie przegrał miłości, sam przyjął dar Bożej miłości i stawał się darem. Droga czystej miłości prowadzi nas do odkrywania daru miłości, to także patrzenie na innych w sposób czysty i bezinteresowny, pełen życzliwości, czułości i miłości, tak jak patrzy na swoje dzieci Bóg Ojciec.  Bóg w darze Ducha Świętego uzdalnia nas do przeżywania czystej, wiernej, uczciwej i trwałej miłości, do której zostaliśmy powołani. On pomaga pokonywać trudności i kryzysy codzienności, ale też pogłębiać miłość. Tak, aby między nami był obecny Bóg w swym pokoju i jedności. Ta jedność ducha, myśli, dążeń i pragnień, ta komunia, jest możliwa w zjednoczeniu z Bogiem. On, jak Maryję i Józefa, tak też i nas uzdalnia do podążania drogą, na której człowiek, jego życie, staje się darem – wyjaśniał ks. Dariusz.

Następnie, podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu wypraszaliśmy u Jezusa za wstawiennictwem Świętego Józefa dar czystego serca. Członkowie RCS rozważali słowa Jezusa wypowiedziane do Alicji Lenczewskiej, zaczerpnięte z „Dziennika duchowego” polskiej mistyczki, odnoszące się do wartości łaski czystego serca.

Na zakończenie spotkania odmówiliśmy Litanię do świętego Józefa, a kapłan pobłogosławił Najświętszym Sakramentem zgromadzonych wiernych.

W organizację spotkanie zaangażowały się stowarzyszenia i wspólnoty tworzące Duszpasterstwo Młodzieży diecezji kieleckiej. Oprawę liturgiczną przygotowali członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, adorację Najświętszego Sakramentu poprowadzili członkowie Ruchu Czystych Serc. Oprawę muzyczną całego spotkania zapewnił zespół muzyczny Soli Deo z Parafii w Łopusznie.

Ponadto 23 dnia każdego miesiąca modlimy się w ramach przygotowań Światowych Dni Młodzieży 2023 w Lizbonie i również tą inicjatywę zawierzaliśmy Świętemu Józefowi, tak abyśmy mogli jak najlepiej przygotować się do to tego wyjątkowego czasu dla nas młodych, przyjąć zaproszenie Ojca Świętego i odwiedzić ziemię Maryi w Portugalii.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę ks. Jarosława Strojnego, proboszcza parafii św. Józefa w Dobrzeszowie, za przyjęcie, czas i zaangażowanie   w zorganizowanie z Nami tego szczególnego dnia modlitwy, a także za słodki poczęstunek i wodę.

My młodzi chcemy poprzez modlitwę zawierzyć swoją młodość, drogę życiową Bogu za wstawiennictwem Św. Józefa a szczególnie też prosić „Święty Józefie, wybłagaj mi u Jezusa łaskę czystości serca!”

Pierwszy dzień Nowenny Młodych ze Świętym Józefem już za nami. Każdy z nas przyjechał na spotkanie prosząc Świętego Józefa w różnych intencjach i prośbach, bo my młodzi wiemy jak wiele On, opiekun Świętej Rodziny pragnie wyprosić łask u Jezusa dla nas. Pod koniec spotkania była możliwość zabrania ze sobą czasopisma „Miłujcie się!”.

Wierzymy, że to wydarzenie pomoże nam jeszcze lepiej wykorzystać otrzymany o Boga dar - miłość!

Święty Józefie po drogach czystej miłości nas prowadź!

Maria Boś
MODERATOR DEKANALNY RUCHU CZYSTYCH SERC DIECEZJI KIELECKIEJ