Przyjmuję tę nominację jako wyraz zaufania i zrobię wszystko, aby jej sprostać – mówi abp Henryk Jagodziński, Nuncjusz Apostolski w Ghanie, odnosząc się do ogłoszonej przez Stolicę Apostolską nominacji na Nuncjusza Apostolskiego w RPA i w Lesotho.
Nominacja zastała nuncjusza na rekolekcjach w opactwie w Klosterneuburgu k. Wiednia, które prowadzi pochodzący także z diecezji kieleckiej ojciec Tomasz Mączka.
– Jako nuncjusz apostolski jestem przedstawicielem Ojca Świętego i zawsze, w każdej chwili jestem gotów pracować tam, gdzie Ojciec Święty mnie pośle. Jego wolą jest, bym objął stanowisko nuncjusza w RPA i w Lesotho i zrobię wszystko, by sprostać tej nominacji – mówi w rozmowie z KAI.
Nawiązuje do swojego biskupiego zawołania: In fines orbis (Aż po krańce świata). – Okazało się ono prorocze, bo istotnie RPA znajduje się na krańcach kontynentu afrykańskiego – zauważa.
Nuncjusz podkreśla, że „jego programem jest program Ojca Świętego”.
– Podstawową misją Kościoła jest zbawienie dusz i tym będę kierował się w mojej pracy – tłumaczy. Zwraca uwagę na trudności Kościoła katolickiego w RPA i w Lesotho, gdzie został posłany.
– RPA jest krajem, gdzie chrześcijanie to ok. 65% ludności, z czego katolicy to 7%. Kościół katolicki miał niełatwe życie w tym kraju. Będę się starał wspomagać biskupów, kapłanów i wszystkich wiernych w tej misji, jaką jest zbawienie dusz – tłumaczy nuncjusz.
Dodaje, że 25 kwietnia, po zakończeniu rekolekcji wybiera się do Rzymu, gdzie „ma nadzieję spotkać się z przełożonymi i porozmawiać o przyszłej pracy”.
Abp Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 r. w Małogoszczu k. Kielc. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, a także, w latach 1990–1992, w Seminarium Polskim w Paryżu. Święceń prezbiteratu udzielił mu 3 czerwca 1995 r. ówczesny biskup kielecki Kazimierz Ryczan. W 1997 r. wyjechał do Rzymu, gdzie podjął studia na Uniwersytecie św. Krzyża, uzyskując doktorat z prawa kanonicznego.
Był wikariuszem w parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju, a następnie na Papieskiej Akademii Kościelnej przygotowywał się do służby w dyplomacji watykańskiej, którą rozpoczął 1 lipca 2001 r. Jego pierwszą placówką była Białoruś, gdzie w latach 2001–2005 pracował jako sekretarz nuncjatury, po czym w latach 2005–2008 pełnił tę samą funkcję w Chorwacji. W 2008 został przeniesiony do Sekcji ds. Relacji z Państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.
W latach 2015–2018 był radcą Nuncjatury Apostolskiej w Indiach. W 2018 został przeniesiony do Nuncjatury Apostolskiej w Bośni i Hercegowinie, gdzie pełnił funkcję pierwszego radcy, z zadaniem tworzenia podstaw dla nowej placówki dyplomatycznej w Czarnogórze.
3 maja 2020 r. papież Franciszek mianował go Nuncjuszem Apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Sakrę biskupią przyjął 18 lipca 2020 r. w katedrze kieleckiej. Udzielił mu ich arcybiskup Jan Romeo Pawłowski, ówczesny delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej razem z abp. Salvatore Pennacchio, ówczesnym Nuncjuszem Apostolskim w Polsce i bp. Janem Piotrowskim, biskupem kieleckim.
Nowy nuncjusz w RPA włada kilkoma językami obcymi, m.in. włoskim, francuskim, angielskim, chorwackim, rosyjskim, hiszpańskim. Pracę w placówkach dyplomatycznych utrwala w publikacjach książkowych lub w artykułach. Dużo miejsca w jego posłudze zajmuje praca z Polonią. Gdy gości w rodzinnej diecezji kieleckiej, chętnie przewodniczy wielu mniejszym i większym lokalnym uroczystościom.
tekst za: ekai.pl
Foto: Moment ogłoszenia papieskiej nominacji w opactwie w Klosterneuburgu k. Wiednia
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o NMP
– nr 55-58.
Msza o powołania
w parafii Wierbka.
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl