W dniu 22 lipca 2023 r. odbyła się IX Diecezjalna Pielgrzymka do Sanktuarium św. Kingi w Nowym Korczynie przeżywana pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.
O godzinie 11.00, rozpoczęliśmy modlitwę przy źródełku św. Kingi z udziałem Księdza Biskupa Jana Piotrowskiego, kapłanów, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, zaproszonych gości, pielgrzymów i mieszkańców parafii. Następnie uczestnicy wyruszyli w procesji do kościoła św. Stanisława, w którym znajduje się Diecezjalne Sanktuarium Świętej Kingi.
Około godziny 11.30 pielgrzymi przystąpili do Sakramentu Pokuty i Pojednania. Młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Korczynie w strojach nawiązujących do średniowiecza odczytała historyczny dokument: „Akt Lokacyjny Nowego Miasta Korczyn” i przypomniała treść dokumentu, w którym Stolica Apostolska ogłosiła św. Kingę Patronką naszego Miasta.
O godzinie 12.00 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Mszę św. koncelebrowało wielu kapłanów, którzy przybyli do Sanktuarium z grupami pielgrzymów. W homilii bp Piotrowski podkreślał, że Kościół Chrystusowy nie jest organizacją, ale żywym organizmem jako Mistyczne Ciało Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Odkupiciela. To właśnie o tej żywej wspólnocie, jak przed wiekami pięknie wypowiedział się św. Ireneusz z Lyonu: „Gloria Dei, vivens homo” – „Chwałą Boga jest żyjący człowiek” – powiedział biskup.
Hierarcha przypomniał, że św. Kinga, księżna i mniszka zakonu klarysek, święta żona księcia Bolesława Wstydliwego, syna tej ziemi, urodzonego w Starym Korczynie, pozostawiła po sobie pamięć osoby miłosiernej, pobożnej i wrażliwej na ludzką niedolę. Otaczała opieką chorych, opuszczonych i biednych, często posługując im osobiście. Te jej przymioty i zadania jakie wykonywała, wybrzmiały przy źródełku w odmówionej przez ks. Pawła litanii. Niczym w ewangelicznym zwierciadle ośmiu błogosławieństw, w tej pięknej nauce Pana Jezusa odbija się jej święte życie i zaprasza nas do podobnych postaw wiary, służby Bogu i bliźniemu – mówił bp Piotrowski.
Św. Kinga, ze względu na swoją szlachetną postawę, na prośbę polskich biskupów, została ustanowiona przez Papieża Benedykta XVI Patronką Samorządowców w naszej Ojczyźnie. Ks. Biskup wyraził nadzieję, że w Diecezji Kieleckiej i w Nowym Korczynie będzie się rozwijało duszpasterstwo samorządowców.
Nowy Korczyn to kolebka polskiego parlamentaryzmu. To właśnie tu, w kościele św. Stanisława, czyli w Diecezjalnym Sanktuarium św. Kingi, odbywały się Sejmiki Małopolskie i wiece, które w XIII w. organizował książę Bolesław Wstydliwy. To historyczne miejsce może także i dziś być inspiracją do organizowania spotkań dla Samorządowców, uroczystości, dni skupienia, rekolekcji.
Burmistrz Paweł Zagaja przypomniał, że w tym roku przypada 765-lecie lokacji Nowego Korczyna oraz 5 lat od przywrócenia praw miejskich tej miejscowości. Podkreślił, że mieszkańców i lokalny samorząd w staraniach o odzyskanie przywilejów miejskich wspierał poseł Krzysztof Lipiec. Osobiste zaangażowanie i inicjatywa posła sprawiła, że Nowy Korczyn znalazł się na mapie miast, które mają przywrócone prawa miejskie. Dziękuję za to posłowi Krzysztofowi Lipcowi, jego współpracownikom i osobom, które przyczyniają się do tego, aby Nowy Korczyn zmieniał swoje oblicze – dodał Burmistrz.
Św. Kinga jest m.in. Patronką Diecezjalnego Sanktuarium w Nowym Korczynie, a 14 czerwca 2021 r. Stolica Apostolska ogłosiła ją Patronką Miasta Nowy Korczyn. To także patronka samorządowców. Zacna postać – podkreślał uczestniczący w Mszy św. poseł Krzysztof Lipiec. Odniósł się także do kwestii przywracania praw miejskich, które, jak zaznaczył, rozpoczęło się od Nowego Korczyna.
W niedzielę przeżywaliśmy Kingonalia. Miasto zaprosiło m.in. do udziału w quizach historycznych. W programie były także dmuchańce i inne atrakcje dla dzieci oraz loty widokowe helikopterem nad Nowym Korczynem i okolicami. Kingonalia zakończyły się występami zespołów muzycznych w muszli koncertowej. Zaprezentowali się m.in. artyści z krakowskiej sceny muzycznej, KGW Korczynianie nad Nidą oraz członkowie klubu Senior+.
W poniedziałek 24 lipca, według kalendarza liturgicznego przypada wspomnienie św. Kingi. Msze św. w Diecezjalnym Sanktuarium św. Kingi były sprawowane w porządku świątecznym i oddawaliśmy cześć naszej Patronce. Niech Święta Kinga otoczy nas swoją miłością, opieką, wyprasza dobre i liczne powołania do służby Bożej w Kościele, do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, do Sióstr Klarysek w Starym Sączu i wspiera w codziennym życiu nasze małżeństwa i rodziny.
ks. Paweł Majewski
KUSTOSZ DIECEZJALNEGO SANKTUARIUM ŚW. KINGI W NOWYM KORCZYNIE
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl