We wtorek, 10 lutego 2015 r. odbyło się walne zebranie członków Towarzystwa Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego im. bł. Wincentego Kadłubka. Gościem spotkania był Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
Zebranie otworzył ks. dr Andrzej Kwaśniewski - dyrektor Archiwum Diecezjalnego, który powitał wszystkich gości oraz członków założycieli Towarzystwa, a także przyjaciół Archiwum. Następnie zebrani powstali, aby odmówić modlitwę w intencji niedawno zmarłego ks. prof. Daniela Olszewskiego, który był wielkim przyjacielem Archiwum Diecezjalnego.
Po wyborze przewodniczącego obrad, którym został Tomasz Bogucki oraz wiceprzewodniczących i sekretarza: Kornelii Major i Jana Główki - dyrektora Muzeum Historii Kielc, a także komisji skrutacyjnej i po przyjęciu porządku obrad głos zabrał dr Piotr Kardyś. Przedstawił on sprawozdanie z działalności Towarzystwa Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego. Jak stwierdził Towarzystwo prowadzi regularną działalność popularyzującą historię Kościoła, w szczególności małopolskiego i obecnej diecezji kieleckiej, poprzez referowanie wyników badań nad: archiwami instytucji kościelnych, bibliotekami tychże instytucji i księgozbiorami ludzi Kościoła, szeroko rozumianą kulturą religijną diecezji i Kościoła powszechnego a także zaangażowanie Kościoła i jego ludzi w walkę o niepodległość. Dr Kardyś przypomniał także, że w ostatnim roku na te tematy wygłoszonych zostało 21 referatów. Towarzystwo oraz Archiwum współdziała także w ramach realizowania programu naukowego: „Rola Kościoła jako wychowawcy i stróża kultury narodowej”.
Już drugi rok przy Archiwum istnieje Kurs Przewodników Diecezji Kieleckiej. Jak zauważył regularnie uczestniczy w wykładach blisko 60 osób. Kolejny kurs, który rozpoczął się w ubiegłym roku prowadzony jest w Miechowie gromadzi on około 70 słuchaczy – jego celem jest odpowiednie przygotowanie miejscowych miłośników historii Kościoła do obsługi ruchu pielgrzymkowego i turystycznego. Jak zaznaczył dr Kardyś wyjątkowym wydarzeniem o znaczeniu wręcz na skalę ogólnopolską było otwarcie w listopadzie 2013 r. komputerowej bazy 300 tys. zdjęć ksiąg metrykalnych diecezji kieleckiej znajdujących się obecnie w magazynie Archiwum.
W ubiegłym roku członkowie Towarzystwa czynnie uczestniczyli w zorganizowaniu i przeprowadzeniu ogólnokrajowej konferencji naukowej o rubrycelach i elenchusach Kościoła katolickiego na ziemiach polskich. O tej konferencji mówiła kolejna prelegentka dr Sylwia Konarska - Zimnicka.
O stronie internetowej Towarzystwa oraz Archiwum opowiadał Marek Terek, a o planach na przyszłość mówił prof. Szczepański.
Następnie podjęto uchwałę o przyjęciu przeszło dwudziestu nowych członków.
Na zakończenie spotkania głos zabrał bp Jan Piotrowski. Jak stwierdził „historia jest taką dziedziną wiedzy, która nie znosi lenistwa i wymaga wiele ustawicznej pracy i badań”. Biskup Kielecki przyznał, że jest pod wrażeniem bogactwa zabytków znajdujących się w diecezji kieleckiej, dodając, że nie wiedział, o istnieniu Tarczka, czy Zagości i ich fascynującej historii. Zwracając się do zebranych zaproponował, aby pokusili się by stworzyć Słownik Biograficzny Kapłanów i Biskupów Diecezji Kieleckiej. Słowa hierarchy padły na podatny grunt i od razu rozpoczęła się dyskusja, jak to zrobić, pomysłów było wiele. Były senator Adam Massalski zaproponował pewne rozwiązania – z racji tego, że sam jest autorem podobnego słownika. Burzliwą dyskusję zakończył dyrektor Archiwum ks. Kwaśniewski stwierdzając, że o szczegółach tego przedsięwzięcia należy rozmawiać w innym czasie. Łagodząc pozytywne emocje wywołane przez Pasterza Diecezji zakończył walne zebranie zaproszeniem wszystkich na poczęstunek.
Władysław Burzawa
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl