Obchody 223. rocznicy Konstytucji 3 Maja

Od Mszy św. w Bazylice katedralnej pod przewodnictwem kustosza i proboszcza parafii katedralnej – ks. prałata Stanisława Kowalskiego, rozpoczęły się miejskie obchody 223. rocznicy Konstytucji 3 Maja.

W Mszy św. uczestniczyli m.in.: wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka–Koruba, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, parlamentarzyści, posłowie, radni, członkowie zarządu województwa, kombatanci, szkoły, harcerze, ułani, poczty sztandarowe.

Homilię powiedział ks. prałat Stanisław Kowalski. Przypomniał w niej m.in. genezę święta Matki Bożej Królowej Polski, wspominał śluby Jana Kazimierza, mówił o maryjnym rysie duchowości polskiej, czcicielach Matki Bożej w historii Polski oraz o znaczeniu rocznic i świąt.

„Różne są rocznice, starsze i nowe (…), tylko to jedno święto - Twoje święto Matko, trwa i trwać będzie (…). Od wydarzeń Kalwarii minęły dwa tysiące lat, w niepamięć poszły tysięczne szczegóły, ale trwa dar Matki” – mówił ks. prałat Kowalski. Przypomniał, że naród Polski zawsze z Jej wizerunkiem szedł do boju, Ją sławili pisarze, poeci, możni tego świata i prosty lud. „Prowadziła nas, tak często niesfornych i beztroskich, pod krzyż Chrystusa” – podkreślał.

Wspomniał także czasy Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego, gdy zaaresztowano kopię wizerunku jasnogórskiego. Zaapelował, aby „serca Polaków nie stawały się pustynią, pozbawioną zażyłości z Bogiem”, aby nie „dawać kredytu zaufania” ludziom postępującym w sprzeczności z Dekalogiem.

Podkreślał także moralne i historyczne znaczenie Konstytucji 3 Maja - drugiej demokratycznej - po Stanach Zjednoczonych - konstytucji na świecie, gdy „Ojczyzna nasza ujawniła możliwość wyzwolenia się i wydobycia bez niczyjej pomocy”, co inspiruje nadal do samodzielności w myśleniu i działaniu. Zaapelował, abyśmy wsłuchiwali się w nauczanie św. Jana Pawła II, który bardzo chciał, by Polacy zanieśli Europie Chrystusa.

„Dziś potrzeba światu i Polsce ludzi mocnych sercem, którzy w pokorze służą, błogosławią, a nie złorzeczą” – mówił ks. prałat Stanisław Kowalski.

Na zakończenie Mszy św. nastąpiło odnowienie ślubów Jana Kazimierza, a potem uroczysty przemarsz do parku miejskiego, gdzie przed pomnikiem Stanisława Staszica rozpoczęły się oficjalne uroczystości.

Po raz pierwszy od wielu lat Eucharystii za Ojczyznę w Kielcach 3 maja nie przewodniczył bp Kazimierz Ryczan, który głosił dzisiaj Słowo Boże i przewodniczył Mszy św. w Warszawie, w Bazylice Świętego Krzyża.

Następnie w parku miejskim, przed pomnikiem Stanisława Staszica rozpoczęły się oficjalne uroczystości, których gospodarzem była wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka–Koruba. Złożono wieńce, wciągnięto na maszt flagę państwową, odbył się apel pamięci i salwa honorowa. Piknik historyczny "Vivat 3 Maj" w tym roku przygotowano w konwencji XVII-wiecznej, tzn. wiktorii wiedeńskiej, pod kierunkiem ułanów Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Na historyczne rekonstrukcje złożyły się m.in. pokazy potyczek oddziałów kozackich i tatarskich, uzbrojenia szermierki i fechtunku na szable czy też ćwiczenia w zażywaniu oręża. Chętnych częstowano grochówką.

Podczas pikniku ułani Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii kwestują na rzecz pomocy polskiej szkole w Nowej Wilejce na Litwie. Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na zakup przyborów szkolnych i sprzętu sportowego. O godz. 17.00 zaplanowano „Pieśniobranie majowe”.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"