Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, koncerty i wystawy, biegi pamięci, znicze w miejscach katowni i na cmentarzach, konkursy – tak w Kielcach wyglądają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
– Żołnierze Wyklęci – wymazani z historii i pamięci (…) powrócili chwalebnie i jak ufam, na zawsze, na ołtarz narodowej modlitwy i szacunku – mówił w homilii bp Jan Piotrowski. Przypomniał, że dzisiejszy dzień ma szczególny wymiar, jako Popielec i pierwszy dzień Wielkiego Postu, co zarazem stanowi „bramę do źródła łaski i miłosierdzia”. – Należy mieć świadomość, że z tego bogactwa może zaczerpnąć tylko „człowiek gotowy do osobistego nawrócenia – mówił bp Piotrowski.
Zaapelował, aby nie dzieliła nas „historia tak dramatyczna i bolesna”, czego na pewno „nie życzyliby sobie nasi bohaterowie”.
– Nikt nie ma prawa zmieniać ich duchowego testamentu, ale mamy obowiązek, aby być im wdzięczni. Tym wszystkim, którzy bez namysłu umierali za ojczyznę, chociaż „mieli kogo kochać – mówił biskup kielecki. Zauważył także, że z „tych dojrzałych kłosów wysypało się najpiękniejsze ziarno”, które po latach dało „plon wolności i prawdy”. Zaznaczył również, że ten, kto nie docenia i nie szanuje tej prawdy, nie jest „Polakiem i patriotą”.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości wzięli udział w części oficjalnej. Złożono kwiaty pod ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim, gdzie obecnie mieści się Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.
Na skwerze Stefana Żeromskiego pod pomnikiem Armii Krajowej, była salwa honorowa, hymn, apel pamięci z udziałem delegacji władz wojewódzkich, miejskich, służb mundurowych.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się w Kielcach już o godz. 9 rano zapaleniem zniczy w miejscach poświęconych Żołnierzom Wyklętym, m.in: pod tablicą przy zbiegu ulic Paderewskiego i Solnej. Tam mieściła się siedziba gestapo, a od1945 – Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego – miejsce przesłuchań i tortur.
Równolegle harcerze, uczniowie, członkowie Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego zapalili znicze pamięci w innych miejscach związanych z Wyklętymi, tzn. pod tablicą przy ul. Kapitulnej; pod tablicą przy ul. Zamkowej upamiętniającą rozbicie więzienia UB; w kilku miejscach na Cmentarzu Partyzanckim przy ul. Ściegiennego.
Następnie uroczystości przeniosły się na Cmentarz Piaski. Znicze zapłonęły pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych – była modlitwa i hymn oraz na „kieleckiej łączce” i na symbolicznych mogiłach kilku żołnierzy, m.in. Aleksandra Życińskiego, Karola Łoniewskiego, Józefa Kowalczyka, Czesława Spadły, Stanisława Chedy, Stanisława Grabdy.
Obchodom dnia Żołnierzy Wyklętych towarzyszy także otwarta dzisiaj wystawa w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia. Ekspozycja nosi tytuł „Oddziały Łupaszki”. Gościem spotkania był dr Tomasz Łabuszewski z IPN.
W czwartek 2 marca Kieleckie Centrum Kultury ponownie będzie gościć młodzież z regionu. Tego dnia pracownicy OMPiO i IPN rozstrzygną konkurs dla uczniów z regionu, którego tematyka powiązana jest z Żołnierzami Wyklętymi. Odbędą się także krótkie wykłady historyków, a na koniec zebrani wysłuchają koncertu rapera Lukasyno.
Określenie „Żołnierze Wyklęci” zostało sformułowane na początku lat dziewięćdziesiątych w środowisku młodych ludzi chcących przywrócić pamięć należną żołnierzom polskiego zbrojnego Podziemia Niepodległościowego.
Mianem Żołnierzy Wyklętych określa się żołnierzy podziemia antykomunistycznego w latach 1944-1956. 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu stracono Zarząd Główny organizacji Wolność i Niezawisłość z komendantem, pułkownikiem Łukaszem Cieplińskim. Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony 7 lat temu przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
W Kielcach, m.in. na Cmentarzu na Piaskach, na „kieleckiej łączce”, w lesie w Zgórsku k. Kielc prowadzone są intensywne prace poszukiwawcze szczątków Żołnierzy Wyklętych. Kilka miesięcy temu udało się zidentyfikować i pochować z honorami kolejnych czterech żołnierzy.
dziar
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl