Obchody Światowego Dnia Chorego w hospicjum Caritas

Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Kalety w kieleckim hospicjum Caritas, konferencja naukowa, integracja z chorymi – tak wyglądał Światowy Dzień Chorego w Kielcach, zorganizowany przez Caritas Diecezji Kieleckiej.

W Hospicjum Stacjonarnym im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach spotkanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Kalety w kaplicy hospicyjnej, koncelebrowana przez księży pracujących w Caritas, kapelanów szpitalnych i posługujących chorym.

W homilii bp Kaleta odwołał się do orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego, nawiązał także do symbolu złączonych dłoni obrazujących aktywność ludzką wobec chorego i bliskość Jezusa Eucharystycznego, na co także zwracała uwagę Matka Teresa z Kalkuty. Biskup podkreślał, że dopiero te dwa wymiary mogą dać pozytywny skutek, bo człowiek jest bytem psychofizycznym. – Bóg jest Bogiem bliskim każdemu człowiekowi, zależy mu na każdym – mówił. Przypomniał, że Jezus nigdy nie był obojętny na cierpienia człowieka i pozostawił Kościołowi „moc uzdrawiania”.

Z kolei ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas kieleckiej, dziękując wolontariuszom i wszelkim osobom zaangażowanym w pomoc dla hospicjum, wymienił m.in. szkoły organizujące kiermasze, festyny i turnieje wspierające hospicjum, np. Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej, VI LO w Kielcach, czy szkołę w Brynicy.

Po Eucharystii odbyła się konferencja pt.: „Wolontariat hospicyjny w służbie bliźniemu”, na której ks. Stanisław Słowik – dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej nakreślił funkcjonowanie hospicjum w referacie nt.: „Posługa chorym w kieleckim Hospicjum Domowym i Stacjonarnym”.

Następnie ks. Robert Kowalski – dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej przedstawił doświadczenia wolontariatu w Zespole Domowej Opieki Hospicyjnej Caritas im. św. Józefa w Radomiu. Ks. Sylwester Iwan – kapelan Wojewódzkiego Szpital Zespolonego w Kielcach omówił duchowe i psychologiczne potrzeby podopiecznych hospicjum domowego. Odbyło się także spotkanie z lekarzem medycy paliatywnej, dr. Arturem Drobniakiem, który mówił nt. wsparcia chorego w hospicyjnej opiece domowej.

Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, który od wielu lat wspiera środowisko osób niepełnosprawnych zauważył, że św. Jan Paweł II zawsze miał czas dla osób cierpiących, chorych i niepełnosprawnych. W ostatnich latach swego życia sam stał się wielkim świadkiem cierpienia.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. delegaci parafialnych i szkolnych Kół Caritas i osoby zaangażowane w dzieła miłosierdzia.

W tym roku hasłem Światowego Dnia Chorego były słowa: Zawierzmy się Jezusowi miłosiernemu jak Maryja: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5).

dziar
tekst za: ekai.pl

>> Orędzie Papieża Franciszka na XXVI Światowy Dzień Chorego