Obchody XX Dnia Judaizmu (galeria zdjęć)

- „W ten Dzień spotykamy się po to, aby się modlić, ale także rozmawiać o naszych relacjach. Bo choć przeszłości zmienić się nie da, to jednak przyszłość cały czas zależy od nas" – powiedziała Ruth Cohen – Dar, wiceambasador Izraela w Polsce podczas konferencji prasowej otwierającej obchody XX Dnia Judaizmu w Polsce. Tym razem wydarzenie odbywa się w Kielcach.

Ogólnopolski Dzień Judaizmu obchodzony jest już po raz dwudziesty. Każdego roku oficjalne obchody organizowane są w innym mieście. Tym razem są to Kielce. W konferencji prasowej otwierającej dzisiejsze spotkanie uczestniczyła m.in. wiceambasador Izraela w Polsce. Jak powiedziała Radiu eM Kielce, jest to szczególny dzień, którego celem jest przede wszystkim odbudowanie więzi miedzy Polakami i Żydami. – „Nasza wspólna historia jest bardzo długa. Jest w niej kilka przykrych kart, między innymi rok 1946. Ale to jest właśnie odpowiedni moment by o tym rozmawiać. Ten dialog jest potrzebny, by rozwiać wszystkie wątpliwości. I dlatego spotykamy się po to, aby się modlić, ale także rozmawiać o naszych relacjach. Bo choć przeszłości zmienić się nie da, to jednak przyszłość cały czas zależy od nas. Musimy robić wszystko, by to była dobra przyszłość" – powiedziała Ruth Cohen – Dar.

O tym, jak ważna jest przyszłość mówił także Biskup Kielecki Jan Piotrowski. - „Spotkanie w Kielcach ma wymiar symboliczny. Z jednej strony nakazuje nam myśleć o wydarzeniach, które miały miejsce ponad siedemdziesiąt lat temu, Az drugiej pozwala patrzeć z nadzieją w przyszłość. Bo tam, gdzie jest dialog, wzajemnie wyciągnięte do siebie dłonie i w końcu tam, gdzie jest modlitwa – tam dzieją się bardzo dobre rzeczy. Myślę, że warto przytoczyć odczytywany dziś w pierwszym czytaniu fragment Listu do Hebrajczyków, który mówi, że Pan Bóg nie zapomina o naszych dobrych czynach" – powiedział biskup.

Prezydent Kielc, Wojciech Lubawski podkreślił, że miastu zależy na dobrych relacjach z Żydami. - „Od piętnastu lat pracujemy nad relacjami z naszymi braćmi Żydami, których praktycznie nie ma już w Kielcach. Z naszym miastem partnerskim w Izraelu mamy bardzo dobre – przyjacielskie relacje. Kiedy tam byłem spotkałem wielu ludzi. Część naszych braci marzy o tym, by odwiedzić nasz kraj. Kiedy zapytałem,  co stoi na przeszkodzie, jeden z nich odpowiedział, że się trochę boi. To nam pokazuje jak wiele jeszcze musimy zrobić. Musimy pokazać im, że Polski nie muszą się obawiać, że tu zagrożenia już nie ma" – mówił prezydent.

Po konferencji uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik Menora przy al. IX Wieków Kielc. Uczczono tam pamięć ofiar Pogromu Kieleckiego. – „Nie sposób mówić o dialogu chrześcijańsko-żydowskim w Kielcach nie wspominając tego tragicznego zdarzenia sprzed 70 lat. Pokryło się ono cieniem na wzajemnych relacjach polsko-żydowskich i chrześcijańsko-żydowskich" – powiedział Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach. Przy pomniku Menora słowa modlitwy wygłosił Biskup Kielecki Jan Piotrowski i rabin Yehoshua Ellis, delegat Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha. – „Wspominamy ich mając przed oczami tablice przykazań spoglądające na nasze miasto z Kadzielni" – powiedział bp Piotrowski tuż przed modlitwą. Następnie uczestnicy przeszli  przed budynek dawnej synagogi. Tam złożono znicze pod Murem Pamięci Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, gdzie wykład wygłosił rabin prof. Abraham Skórka – rektor latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego w Buenos Aires i rabin gminy żydowskiej Benei Tikva. Odwołując się do dokumentów kościelnych a także pism żydowskich, rabin przedstawił dzieje katolicko – żydowskie. Na zakończenie  mówił o nadziei, jaką przyniósł ze sobą Sobór Watykański II. – „Od czasu Soboru Watykańskiego II rozpoczęła się nowa epoka dialogu pomiędzy Żydami a katolikami. Nadzieja na stworzenie nowej rzeczywistości zaczęła być marzeniem wielu osób. Realia naszego obecnego świata są jednak ponure, pełne straszliwych konfliktów w wielu miejscach globu. Ale mimo wszystko wierzymy, że z Bożą pomocą możliwe jest oczyszczenie ludzkich postaw i budowa nowego świata" – mówił rabin.

XX Ogólnopolski Dzień Judaizmu był również okazją do otwarcia wystawy pt. „Nasi sąsiedzi Żydzi" w kieleckim Muzeum Diecezjalnym. Ekspozycja poprzez zdjęcia, zachowane dokumenty i przedmioty pokazuje codzienne życie zamieszkujących kiedyś Kielecczyznę Żydów. - „Pokazujemy te zwyczajne i te niezwykle trudne momenty naszego sąsiedztwa. Dla mnie osią wystawy jest obraz Marca Chagalla, który przedstawia ukrzyżowanego Chrystusa. W cierpieniu Chrystusa znajduje się klucz do zrozumienia każdego ludzkiego cierpienia i tragedii" - powiedział ks. dr Paweł Tkaczyk, dyrektor muzeum.

Centralnym punktem obchodów było Nabożeństwo biblijne, które odbyło się w Bazylice Katedralnej. Przy ołtarzu zapłonęła menora, a uczestnicy oddali się religijnej medytacji przy psalmach i Słowie Bożym. - „W Psalmie 24. natchniony autor wzywa, by otworzyć Panu bramy i prastare podwoje. Otwórzmy i my nasze serca przed Panem, który przyjdzie do nas w swoim słowie" - apelował ksiądz Jacek Kopeć dyrektor Zespołu Szkół Katolickich Świętego Stanisława Kostki w Kielcach.

Uroczystości zwieńczy żydowska modlitwa wieczorna "Wieczór psalmów" w Kieleckim Centrum Kultury.

tekst za: em.kielce.pl

Zobacz: Galeria zdjęć (cz. 1)

Zobacz: Galeria zdjęć (cz. 2)

Zobacz: Galeria zdjęć (Foto: Janusz Kamiński)

_____________

XX OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ JUDAIZMU
pod hasłem
Uwiodłeś mnie Panie, a ja pozwoliłem się uwieść  (Jer. 20,7)
KIELCE 17 stycznia 2017 r.

  9.30 - Urząd Miejski  – Rozpoczęcie, przemówienia, konferencja prasowa

10.30 - Pomnik „Menora” Al. IX Wieków Kielc – wspomnienie Żydów zamordowanych podczas  pogromu kieleckiego – modlitwy: Biskup Kielecki, Naczelny Rabin Polski
Przejście na ul. Warszawską 17 pod budynek dawnej synagogi, przy tablicy „Pamięci 27000 Żydów z kieleckiego getta zamordowanych przez Niemców w latach 1939-1944 w Kielcach, Treblince i innych obozach zagłady” oraz przy Murze Pamięci „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata” – krótkie wspomnienie zamordowanych żydowskich mieszkańców Kielc oraz Polaków ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej

11.45 - 14.00 - aula Wyższego Seminarium Duchownego
- wykład Rabina Prof. Abrahama Skórki – rektora Latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego w Buenos Aires i rabina gminy żydowskiej Benei Tikva:
  Jews and Christians in a new world  (Żydzi i chrześcijanie w ‘nowym świecie’)

- panel dyskusyjny wokół tematu Dnia judaizmu 2017:

16.00 - Muzeum Diecezjalne – otwarcie wystawy

16.30 - Bazylika Katedralna  – Nabożeństwo biblijne

19.30 - Kieleckie Centrum Kultury, duża scena 
Żydowska modlitwa wieczorna: „Wieczór psalmów” – interpretacja żydowska i chrześcijańska

Patronat honorowy:
Arcybiskup Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Arcybiskup Wojciech Polak – Prymas Polski
Arcybiskup Henryk Muszyński – Prymas Senior
Kard. Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski
Biskup Jan Piotrowski – Ordynariusz Kielecki
Anna Azari – Ambasador Izraela w Polsce
Michael Schudrich – Naczelny Rabin Polski

Mecenat:
Urząd Miasta Kielce
Wydawnictwo JEDNOŚĆ

ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU!

_____________

Zobacz: www.episkopat.pl

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"