- „W ten Dzień spotykamy się po to, aby się modlić, ale także rozmawiać o naszych relacjach. Bo choć przeszłości zmienić się nie da, to jednak przyszłość cały czas zależy od nas" – powiedziała Ruth Cohen – Dar, wiceambasador Izraela w Polsce podczas konferencji prasowej otwierającej obchody XX Dnia Judaizmu w Polsce. Tym razem wydarzenie odbywa się w Kielcach.
Ogólnopolski Dzień Judaizmu obchodzony jest już po raz dwudziesty. Każdego roku oficjalne obchody organizowane są w innym mieście. Tym razem są to Kielce. W konferencji prasowej otwierającej dzisiejsze spotkanie uczestniczyła m.in. wiceambasador Izraela w Polsce. Jak powiedziała Radiu eM Kielce, jest to szczególny dzień, którego celem jest przede wszystkim odbudowanie więzi miedzy Polakami i Żydami. – „Nasza wspólna historia jest bardzo długa. Jest w niej kilka przykrych kart, między innymi rok 1946. Ale to jest właśnie odpowiedni moment by o tym rozmawiać. Ten dialog jest potrzebny, by rozwiać wszystkie wątpliwości. I dlatego spotykamy się po to, aby się modlić, ale także rozmawiać o naszych relacjach. Bo choć przeszłości zmienić się nie da, to jednak przyszłość cały czas zależy od nas. Musimy robić wszystko, by to była dobra przyszłość" – powiedziała Ruth Cohen – Dar.
O tym, jak ważna jest przyszłość mówił także Biskup Kielecki Jan Piotrowski. - „Spotkanie w Kielcach ma wymiar symboliczny. Z jednej strony nakazuje nam myśleć o wydarzeniach, które miały miejsce ponad siedemdziesiąt lat temu, Az drugiej pozwala patrzeć z nadzieją w przyszłość. Bo tam, gdzie jest dialog, wzajemnie wyciągnięte do siebie dłonie i w końcu tam, gdzie jest modlitwa – tam dzieją się bardzo dobre rzeczy. Myślę, że warto przytoczyć odczytywany dziś w pierwszym czytaniu fragment Listu do Hebrajczyków, który mówi, że Pan Bóg nie zapomina o naszych dobrych czynach" – powiedział biskup.
Prezydent Kielc, Wojciech Lubawski podkreślił, że miastu zależy na dobrych relacjach z Żydami. - „Od piętnastu lat pracujemy nad relacjami z naszymi braćmi Żydami, których praktycznie nie ma już w Kielcach. Z naszym miastem partnerskim w Izraelu mamy bardzo dobre – przyjacielskie relacje. Kiedy tam byłem spotkałem wielu ludzi. Część naszych braci marzy o tym, by odwiedzić nasz kraj. Kiedy zapytałem, co stoi na przeszkodzie, jeden z nich odpowiedział, że się trochę boi. To nam pokazuje jak wiele jeszcze musimy zrobić. Musimy pokazać im, że Polski nie muszą się obawiać, że tu zagrożenia już nie ma" – mówił prezydent.
Po konferencji uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik Menora przy al. IX Wieków Kielc. Uczczono tam pamięć ofiar Pogromu Kieleckiego. – „Nie sposób mówić o dialogu chrześcijańsko-żydowskim w Kielcach nie wspominając tego tragicznego zdarzenia sprzed 70 lat. Pokryło się ono cieniem na wzajemnych relacjach polsko-żydowskich i chrześcijańsko-żydowskich" – powiedział Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach. Przy pomniku Menora słowa modlitwy wygłosił Biskup Kielecki Jan Piotrowski i rabin Yehoshua Ellis, delegat Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha. – „Wspominamy ich mając przed oczami tablice przykazań spoglądające na nasze miasto z Kadzielni" – powiedział bp Piotrowski tuż przed modlitwą. Następnie uczestnicy przeszli przed budynek dawnej synagogi. Tam złożono znicze pod Murem Pamięci Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, gdzie wykład wygłosił rabin prof. Abraham Skórka – rektor latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego w Buenos Aires i rabin gminy żydowskiej Benei Tikva. Odwołując się do dokumentów kościelnych a także pism żydowskich, rabin przedstawił dzieje katolicko – żydowskie. Na zakończenie mówił o nadziei, jaką przyniósł ze sobą Sobór Watykański II. – „Od czasu Soboru Watykańskiego II rozpoczęła się nowa epoka dialogu pomiędzy Żydami a katolikami. Nadzieja na stworzenie nowej rzeczywistości zaczęła być marzeniem wielu osób. Realia naszego obecnego świata są jednak ponure, pełne straszliwych konfliktów w wielu miejscach globu. Ale mimo wszystko wierzymy, że z Bożą pomocą możliwe jest oczyszczenie ludzkich postaw i budowa nowego świata" – mówił rabin.
XX Ogólnopolski Dzień Judaizmu był również okazją do otwarcia wystawy pt. „Nasi sąsiedzi Żydzi" w kieleckim Muzeum Diecezjalnym. Ekspozycja poprzez zdjęcia, zachowane dokumenty i przedmioty pokazuje codzienne życie zamieszkujących kiedyś Kielecczyznę Żydów. - „Pokazujemy te zwyczajne i te niezwykle trudne momenty naszego sąsiedztwa. Dla mnie osią wystawy jest obraz Marca Chagalla, który przedstawia ukrzyżowanego Chrystusa. W cierpieniu Chrystusa znajduje się klucz do zrozumienia każdego ludzkiego cierpienia i tragedii" - powiedział ks. dr Paweł Tkaczyk, dyrektor muzeum.
Centralnym punktem obchodów było Nabożeństwo biblijne, które odbyło się w Bazylice Katedralnej. Przy ołtarzu zapłonęła menora, a uczestnicy oddali się religijnej medytacji przy psalmach i Słowie Bożym. - „W Psalmie 24. natchniony autor wzywa, by otworzyć Panu bramy i prastare podwoje. Otwórzmy i my nasze serca przed Panem, który przyjdzie do nas w swoim słowie" - apelował ksiądz Jacek Kopeć dyrektor Zespołu Szkół Katolickich Świętego Stanisława Kostki w Kielcach.
Uroczystości zwieńczy żydowska modlitwa wieczorna "Wieczór psalmów" w Kieleckim Centrum Kultury.
tekst za: em.kielce.pl
Zobacz: Galeria zdjęć (cz. 1)
Zobacz: Galeria zdjęć (cz. 2)
Zobacz: Galeria zdjęć (Foto: Janusz Kamiński)
_____________
XX OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ JUDAIZMU
pod hasłem
Uwiodłeś mnie Panie, a ja pozwoliłem się uwieść (Jer. 20,7)
KIELCE 17 stycznia 2017 r.
9.30 - Urząd Miejski – Rozpoczęcie, przemówienia, konferencja prasowa
10.30 - Pomnik „Menora” Al. IX Wieków Kielc – wspomnienie Żydów zamordowanych podczas pogromu kieleckiego – modlitwy: Biskup Kielecki, Naczelny Rabin Polski
Przejście na ul. Warszawską 17 pod budynek dawnej synagogi, przy tablicy „Pamięci 27000 Żydów z kieleckiego getta zamordowanych przez Niemców w latach 1939-1944 w Kielcach, Treblince i innych obozach zagłady” oraz przy Murze Pamięci „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata” – krótkie wspomnienie zamordowanych żydowskich mieszkańców Kielc oraz Polaków ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej
11.45 - 14.00 - aula Wyższego Seminarium Duchownego
- wykład Rabina Prof. Abrahama Skórki – rektora Latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego w Buenos Aires i rabina gminy żydowskiej Benei Tikva:
Jews and Christians in a new world (Żydzi i chrześcijanie w ‘nowym świecie’)
- panel dyskusyjny wokół tematu Dnia judaizmu 2017:
16.00 - Muzeum Diecezjalne – otwarcie wystawy
16.30 - Bazylika Katedralna – Nabożeństwo biblijne
19.30 - Kieleckie Centrum Kultury, duża scena
Żydowska modlitwa wieczorna: „Wieczór psalmów” – interpretacja żydowska i chrześcijańska
Patronat honorowy:
Arcybiskup Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Arcybiskup Wojciech Polak – Prymas Polski
Arcybiskup Henryk Muszyński – Prymas Senior
Kard. Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski
Biskup Jan Piotrowski – Ordynariusz Kielecki
Anna Azari – Ambasador Izraela w Polsce
Michael Schudrich – Naczelny Rabin Polski
Mecenat:
Urząd Miasta Kielce
Wydawnictwo JEDNOŚĆ
ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU!
_____________
Zobacz: www.episkopat.pl
Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl