Obradowała Rada Kapłańska

Dnia 16 listopada 2023 r. odbyło się zebranie Rady Kapłańskiej pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Wzięło w niej udział 25 kapłanów oraz biskupi współpracownicy Marian Florczyk i Andrzej Kaleta.

Obrady rozpoczęły się wspólną modlitwą. Następnie został odczytany przez sekretarza Rady – ks. Karola Zegana – protokół z ostatnich obrad Rady.

Ksiądz Biskup Jan Piotrowski, po wstępie i powitaniu członków Rady, zapowiedział problematykę mającego się odbyć posiedzenia. Wręczone też zostały dekrety nowym członkom Rady z urzędu: ks. dr. Arturowi Skrzypkowi, ks. Łukaszowi Zygmuntowi i ks. Marcinowi Jastrzębiowi oraz ks. dr. Adamowi Perzowi, który był członkiem Rady z urzędu jako kanclerz Kurii, a obecnie jest nim jako rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Ponadto ks. Łukasz Zygmunt został mianowany członkiem Kolegium Konsultorów.

Tematem wiodącym był wykład ks. prof. Pawła Borto „Misja Kościoła w świetle dokumentu XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów”. Prelegent m.in. omawiając VIII i XVII numer dokumentu podkreślił, że Kościół nie tyle otrzymał jakąś misję, ale że Kościół sam jest misją (posłaniem). Wynika to z mandatu, jaki powierzył Kościołowi sam Jezus, który to mandat jest posłaniem w taki sam sposób, jak On sam został posłany przez Ojca. Następnie ważne jest uświadomienie sobie trynitarnego zakorzenienia misji i posłannictwa w Kościele, a więc nie tyle, że misja jest jakimś przejściowym zadaniem, lecz że żyje się w dynamice Trójcy Przenajświętszej, która polega na nieustannym wychodzeniu ku drugiemu i odnajdywaniu się w drugim. Treści zawarte w prezentowanych rozdziałach dokumentu  nawiązują do tego, że sakramenty inicjacji chrześcijańskiej wszystkim wierzącym nadają równą godność. Mowa jest o tym, że wszyscy są odpowiedzialni, zgodnie z otrzymanymi charyzmatami i powołaniami, za wypełnianie tego posłannictwa czy misji, którą otrzymał Kościół. „Każdy chrześcijanin jest pewnym posłannictwem na tym świecie”. I ten wymiar współodpowiedzialności jest widziany jako istotny dla urzeczywistniania synodalności Kościoła.

Ks. prof. Paweł Borto zaproponował Radzie trzy pytania do dyskusji:
1) Czy istnieją doświadczenia mogące być pomocą w zrozumieniu, w jaki sposób można pomagać w rodzinie w przekazie wiary? Co w wymiarze diecezjalnym można tu uczynić?
2) Jak można wypracować nowe formy zaangażowania świeckich w życie Kościoła i wykorzystać potencjał laikatu?
3) Co oznacza dla naszej diecezji misja w środowisku cyfrowym?

Podczas dyskusji proponowano różne formy zaangażowania świeckich w życie Kościoła. Wymieniano m.in.: Rady Duszpasterskie, Rodziny Nazaretańskie, Rycerzy Jana Pawła II oraz wdowy konsekrowane.

Odnośnie do trzeciego pytania o misji w środowisku cyfrowym, podczas dyskusji, zwrócono uwagę na konieczność aktualności internetowych stron parafialnych i diecezjalnych oraz potrzebę zaistnienia diecezji w innych narzędziach online np. YouTube.

Po przerwie, ks. kanclerz Marcin Jastrząb, zaprezentował kwestie prawne w których konieczny jest głos Rady Kapłańskiej. Na pisemną prośbę ks. proboszcza Marcina Kałuży, poddano konsultacji zniesienie parafii personalnej dla Osób Głuchych i Słabosłyszących Diecezji Kieleckiej w Mójczy-Zagórzu oraz przypomniano kwestię przyłączenia części miejscowości Cedzyna do parafii w Domaszowicach. Odnośnie do potrzeby Parafialnych Rad Duszpasterskich stwierdzono, że w pierwszej kolejności konieczne jest opracowanie jakiegoś vademecum, a dopiero później będzie można myśleć o akcie prawnym ustanawiającym Parafialne Rady Duszpasterskie w diecezji.

Obrady zakończył krótkim podsumowaniem Biskup Kielecki Jan Piotrowski udzielając wszystkim obecnym pasterskiego błogosławieństwa.

Ks. Karol Zegan
SEKRETARZ RADY KAPŁAŃSKIEJ