Odpust i śmierć ks. prałata Sztafrowskiego w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

„Miłosierdziu Bożemu wyrażamy naszą wdzięczność za św. Jana Pawła II, który stał się nauczycielem wierzących i niewierzących, który nawiedził wszystkie zakątki ziemi, oprócz Rosji i Chin, gdzie szatan nie dał mu dostępu” – mówił w Niedzielę Miłosierdzia bp Kazimierz Ryczan w diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach. Mszę św. dziękczynną za dar kanonizacji – zarazem w odpust parafialny - koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów.

Bp Ryczan przypomniał fascynację św. Jana Pawła II – Bożym Miłosierdziem, jego nauczanie podczas pielgrzymek do ojczyzny i ojcowski stosunek wobec Polski i Polaków.

Apelował także, aby wszystkim udzielił się entuzjazm radości i dziękczynienia za dar dwóch świadków chrześcijaństwa – św. Jana Pawła II i św. Jana XXIII. Przypomniał, że oprócz sławnych królów i bohaterów narodowych, oprócz pisarzy i poetów, „mamy świętego, który owładnięty miłosierdziem Bożym, rzucił iskrę miłosierdzia światu”.

„On przemawiał do Polaków sercem, jak prawdziwy ojciec, który buduje dom” – podkreślał bp Ryczan, przypominając pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do ojczyzny w 1979 r. oraz wskazywanie przez niego na Dekalog i przykazania – jako na podstawę ładu moralnego.

„Jan Paweł II zaprosił obcych do domu, jakim jest Kościół Chrystusowy” – mówił także biskup kielecki przypominając pamiętne spotkanie w Asyżu, w którym uczestniczyli chrześcijanie innych wyznań oraz przedstawiciele różnych religii oraz nawiedzanie przez papieża ich świątyń.

„On zdroje miłosierdzia Bożego kieruje, jak prośbę wyrażoną w Łagiewnikach: drodzy rodacy, wołajcie – Jezu, ufam Tobie” – podkreślał bp Kazimierz Ryczan.

Uroczystość w Sanktuarium zakończyła procesja eucharystyczna i akt zawierzenia Miłosierdziu Bożemu.

Parafię pw. Miłosierdzia Bożego w Kielcach erygował - w miejsce ośrodka duszpasterskiego - 16 stycznia 1982 r. ówczesny biskup kielecki Stanisław Szymecki.

Nowoczesną świątynię dla ok. 5 tys. osób zaprojektował prof. dr arch. Marian Sztafrowski z Politechniki Gdańskiej, a jego żona Krystyna wykonała projekt wystroju wnętrza. Mozaika Chrystusa Miłosiernego wypełniająca ścianę ołtarzową jest autorstwa prof. Anieli Kity. Świątynia powstała ze składek parafian.

W 2001 r. bp Kazimierz Ryczan podniósł ją do rangi diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Parafia liczy ok. 17 tys. wiernych.

 

Podczas Mszy św. zmarł ks. prałat Stanisław Sztafrowski

W niedzielę Miłosierdzia Bożego w Sanktuarium podczas Mszy św. o godzinie 18.00 śp. ks. prałat Stanisław Sztafrowski, w grupie kilkudziesięciu kapłanów wraz z bp. Kazimierzem Ryczanem rozpoczął uroczystą koncelebrę. Zasłabł na początku liturgii. Pomimo akcji reanimacyjnej przeprowadzonej w zakrystii przez kilku obecnych na uroczystości lekarzy i pomocy ratowników z karetki pogotowia, nie udało się uratować kapłana. Ks. Sztafrowski od pewnego czasu chorował na serce, które pracowało za pomocą rozrusznika.

„Jeszcze tego samego dnia był aktywny, nic nie zapowiadało tragedii” – mówią kapłani obecni wtedy w sanktuarium. Ich zdaniem, „to bardzo piękna i symboliczna śmierć” – w dniu kanonizacji św. Jana Pawła II, w święto Miłosierdzia Bożego i podczas Eucharystii, „którą dokończył już w niebie”.

Msza św. żałobna odbędzie się w środę 30 kwietnia o godzinie 16.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w czwartek 1 maja o godz. 14.00, pod przewodnictwem bp. Kazimierza Ryczana. Zmarły zostanie pochowany na Cmentarzu Starym w Kielcach, w grobowcu księży proboszczów kieleckich.

Stanisław Sztafrowski urodził się w 1933 roku w Pińczowie, święcenia otrzymał 1958 roku. Był m.in. organizatorem parafii i budowniczym kościoła w Przesławicach k. Miechowa. W 1981 r. mianowany został pierwszym proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego na Czarnowie w Kielcach. Był założycielem wspólnoty parafialnej na kieleckim osiedlu Czarnów – jednej w większych w mieście, organizowanej w trudnych czasach schyłkowego PRL, był także budowniczym kościoła parafialnego, który od 2001 r. jest diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Na terenie parafii ks. Sztafrowski mieszkał jako rezydent.

dziar
tekst za: www.ekai.pl