Na Górze św. Anny, górującej nad Pińczowem, dzisiejszą uroczystością odpustową kończy się 9–dniowa nowenna, odprawiana ku czci patronki miasta. Każdego dnia w modlitwie na Górze św. Anny uczestniczyło od stu do kilkuset osób.
Dzisiaj odpustowej Mszy św. polowej na Górze św. Anny, przy renesansowej kaplicy z 1600 r., przewodniczył ks. kan. Jan Staworzyński, dziekan w Pińczowie i proboszcz pińczowskiej parafii św. Jana i Ewangelisty.
Homilia była poświęcona życiu św. Anny oraz postawie jej męża - św. Joachima. Rodzice Maryi zostali ukazani jako wzór postaw rodzicielskich, uciekających się do Bożej pomocy i roztropności w trudnych sytuacjach. „To najlepsi patroni na dzisiejsze czasy zagrożenia i patologii współczesnej rodziny. Świat wcale tak bardzo się nie zmienił” – mówił w homilii ks. Staworzyński.
W odpuście św. Anny w Pińczowie tradycyjnie uczestniczyli m.in. policjanci, którzy – obok św. Archanioła Gabriela - św. Annę przyjęli za swoją patronkę.
„Tradycja 9-dniowej nowenny jest kilkusetletnia, choć z różną w dziejach miasta częstotliwością” – opowiada w rozmowie z KAI ks. Staworzyński.
W tym roku przez 9 kolejnych dni na Górze św. Anny była sprawowana Msza św. z kazaniem, litanią do św. Anny, adoracją Najświętszego Sakramentu i procesją Eucharystyczną wokół kaplicy. Podczas trwania nowenny - w dniu św. Krzysztofa, odbyło się także poświęcenie samochodów.
Kaplica św. Anny znajduje się na obszarze pińczowskiej parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Renesansową kaplicę na wzgórzu w północnej części miasta (213 m n.p.m.) zbudował florentczyk Santi Gucci. Była to fundacja margrabiego Zygmunta Gonzagi Myszkowskiego, który w ten sposób chciał upamiętnić jubileusz 1600 r. W budowę kaplicy zaangażowało się miejscowe Bractwo św. Anny, a w odbudowę - pustelnik Stanisław Jelonek. Obiekt poświęcił nuncjusz Claudio Rangoni, specjalnie w tym celu zaproszony.
Kaplica została zbudowana na planie kwadratu z cisów pińczowskich i pokryta kopułą z latarnią. Wnętrze jest surowe, pozbawione ozdób.
W pobliżu kaplicy znajdują się wyrobiska wczesnośredniowiecznego kamieniołomu i rozmyte pozostałości fortalicji. Ze wzgórza roztacza się wspaniała panorama na dolinę Nidy i Pińczów.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl