W kieleckiej Bazylice Katedralnej w pierwszą niedzielę października obchodzona jest tradycyjnie uroczystość odpustowa Matki Bożej Różańcowej. Z tej okazji uroczystą Sumę Odpustową odprawił Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Po niej wierni uczestniczyli w modlitwie różańcowej i procesji eucharystycznej wokół katedry.
Zebranych przywitał ks. Adam Kędzierski, proboszcz parafii katedralnej. - Dzisiejszą mszę świętą przeżywamy przede wszystkim w duchu wdzięczności za jubileusz 850-lecia fundacji naszej świątyni. Dziękujemy nie tylko za piękną wczorajszą uroczystość, ale także za wszystkie łaski i wydarzenia, które ubogaciły ten rok – podkreślił.
Rozpoczynając Eucharystię, biskup Jan Piotrowski odniósł się do historii świątyni i parafii. - Od 850 lat w murach tej świątyni w różnym jej historycznym kształcie wierni ziemi świętokrzyskiej i parafii katedralnej oddają cześć Bogu, pielgrzymując do źródła Bożych łask przez Maryję, Matkę Bożą Różańcową i Łaskawą Panią Kielecką – zaznaczył.
Homilię wygłosił ksiądz Adam Wilczyński, ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Przedstawił w niej historię kultu maryjnego, w tym modlitwy różańcowej. - Wielu ludzi świeckich pragnęło takiej możliwości rozważania Pisma Świętego tak jak w zakonach, aby w ten sposób pogłębiać swoje więzi z Bogiem. Ale była pewna trudność, ponieważ modlitwy zakonne były bardzo długie. I tak powstał różaniec, który nie jest zwykłą modlitwą, ale został zaczerpnięty z Pisma Świętego i jest jego rozważaniem – powiedział kaznodzieja.
Duszpasterz podkreślił, że Matka Boża z kieleckiej katedry wciąż otaczana jest szczególnym kultem. - Do dzisiejszego dnia ludzie doświadczają mocy wstawienniczej Matki Bożej. Świadczą o tym liczne wota, które znajdują się w tej świątyni i są znakiem wdzięczności człowieka za otrzymane od Boga łaski przez pośrednictwo Najświętszej Maryi Panny – zaznaczył ksiądz Adam Wilczyński
Po Eucharystii wierni odmówili różańcową tajemnicę Zesłania Ducha Świętego. Następnie odbyła się Procesja Eucharystyczna wokół bazyliki katedralnej. Uroczystość zakończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl