Jako prorok godności ludzkiej stał się zwierciadłem dla Bożego Słowa – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas Sumy Odpustowej w 80. rocznicę śmieci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Eucharystia została odprawiona w Diecezjalnym Sanktuarium w Wolicy-Tokarni, poświęconym męczennikowi z Auschwitz.
Podczas Najświętszej Ofiary, Pasterz naszej diecezji wygłosił także homilię. Wskazał na historyczną niesprawiedliwość, jaka ma miejsce obecnie.
– Wielce oświecona rasa niemieckich panów, na czele ze swoim bezbożnym fuhrerem, gwałciła bezkarnie wszelkie ludzkie prawa, nie oszczędzając nikogo, zwłaszcza Polaków na ich własnej ziemi, a wśród nich - kapłanów i wszelkiego rodzaju przedstawicieli inteligencji. Czyż nie jest nam przykro, że świat – raz po raz – mówi o „polskich obozach koncentracyjnych”? Czy nas, Polaków, to nie boli? Czy świat nie ma dla nas miłosierdzia? Nie ma tylko dlatego, że wciąż idziemy za Chrystusem we wspólnocie Kościoła – tłumaczył biskup kielecki i wskazał, kim był św. Maksymilian.
– Jako prorok godności ludzkiej stał się zwierciadłem dla Bożego Słowa, które uczy nas, że dusze sprawiedliwych są w ręku Boga i rzeczywiście – jego imię jako świętego Kościoła powszechnego rozbiegło się po całym świecie, jak niezliczone iskry po ściernisku. Świętość wyrastająca z ofiary życia oddanego za bliźniego jest najpiękniejszym pomnikiem.
W trakcie Eucharystii biskup Jan Piotrowski poświęcił również wyjątkowy obraz św. Maksymiliana, znajdujący się w prezbiterium.
– Obraz zawiera wszystkie elementy związane z jego działalnością i męczeństwem. Jest na nim święty Maksymilian, ale również Maryja, która w ręce trzyma koronę koloru białego i czerwonego. Jest także drut kolczasty i pasiak – tłumaczy ks. Jacek Dąbek, kustosz Diecezjalnego Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wolicy-Tokarni.
Do tej wyjątkowej uroczystości odpustowej parafia przygotowywała się przez dwa lata, podczas peregrynacji obrazu i relikwii świętego.
Święty Maksymilian Maria Kolbe zmarł śmiercią męczeńską 14 sierpnia 1941 roku w Auschwitz, kiedy oddał swoje życie za współwięźnia, Franciszka Gajowniczka. Trafił do celi głodowej, gdzie po dwóch tygodniach niemieccy zbrodniarze dobili go zastrzykiem z fenolu.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl