Osoby z niepełnosprawnością odprawiły Drogę Krzyżową u kapucynów

Blisko 80 osób niepełnosprawnych i chorych wraz z opiekunami, pochodzących z różnych stron Kielecczyzny, uczestniczyło dzisiaj, 4 marca 2013 r. w wielkopostnej Drodze Krzyżowej i Mszy św. w kościele św. Franciszka z Asyżu.

„Ta Droga Krzyżowa to jest tradycja naszego środowiska, naszej wspólnoty związanej z Domem dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. Uczestniczymy w niej blisko 20 lat, a od ok. 10 – właśnie w kościele ojców kapucynów” – wyjaśnia Izabela Kalita – pracownik Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie.

Na nabożeństwo i Mszę św. przyjechali chorzy z m.in.: Krajna, Łosienia, Dymin, Piekoszowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Skarżyska - Kamiennej, Końskich. Rozważania poszczególnych stacji dotyczyły miejsca i sensu cierpienia w życiu ludzkim w perspektywie krzyża Chrystusa, bliskiego każdej osobie chorej i niepełnosprawnej. Rozważania przygotowali klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, przy szczególnym zangażowaniu Koła Charytatywnego WSD i kleryka Dominika.

Po Drodze Krzyżowej Mszę św. w intencji niepełnosprawnych odprawił ks. dr Jan Jagiełka – dyrektor Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. W homilii mówił m.in. o cierpieniu przeżywanym w kontekście wiary i łączności z Ukrzyżowanym.

Po Mszy św. była okazja do przyjacielskich rozmów i krótkiego spotkania środowiska oraz zaproszenia do włączenia się w obchody jubileuszu 20-lecia Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. Odbędą się one w połowie kwietnia.

Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie działa od 1993. Jest oddziałem Caritas Kieleckiej. Obecnie placówka to wielofunkcyjne centrum niesienia pomocy leczniczej i duchowej dla ok. 2,5-3 tys. potrzebujących w skali roku. Nowoczesny sprzęt medyczny i dobre dla rehabilitacji zaplecze m.in. z basenem, salami gimnastycznymi, oddziałem szpitalnym i opieki ambulatoryjnej, czy domem pomocy społecznej oraz specjalistycznym centrum dla chorych na stwardnienie rozsiane, zapewniają popularność Piekoszowa w całym kraju. Regularnie są także organizowane konferencje, prelekcje, spotkania formacyjne.

Od początku działalności prowadzone są 14–dniowe turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych z ich opiekunami. Szczególną ich cechą jest łączenie rehabilitacji medycznej, społecznej i duchowej.

dziar
tekst za: www.ekai.pl