W czwartek, 13 listopada 2013 r. w Gorzkowie pożegnano ks. kan. Andrzeja Biernackiego, wieloletniego proboszcza tej parafii, znanego działacza społeczno-kulturalnego. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Marian Florczyk. Koncelebrowało blisko 40 kapłanów.
Podczas Mszy w kościele św. Małgorzaty w Gorzkowie k. Kazimierzy Wielkiej bp Florczyk wspomniał dzieło życia proboszcza w Gorzkowie, który tę funkcję pełnił 25 lat. Nawiązując do słów zawartych w testamencie zmarłego, w jego imieniu i jego słowami prosił, aby zachowywać dziedzictwo kultury, „zbudowane z trudem dla dobra przyszłości”. Słowami wiersza Adama Asnyka zaapelował, aby „nie deptać przeszłości ołtarzy”. „W każdej religii ołtarz to świętość jako miejsce ofiary Boga i człowieka” – podkreślił kaznodzieja. Przypomniał też m.in. liczne koncerty i przedstawienia, wyreżyserowane przez zmarłego proboszcza, jego pracę przy budowie kościoła na Baranówku w Kielcach i ostatnią wolę – prośbę o pochowanie w Gorzkowie i o modlitwę swoich parafian.
List ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odczytał poseł Mirosław Pawlak. „Andrzeju, byłeś wspaniałym człowiekiem i ambasadorem kultury religijnej, ludowej” – powiedział poseł w kościele. Marszałka województwa świętokrzyskiego reprezentował przewodniczący Sejmiku – Tadeusz Kowalczyk, były delegacje samorządowców z wielu gmin i miast, m.in. z Krakowa. Przy trumnie zmarłego trzymali wartę strażacy i członkowie zespołu „Gorzkowianie” w kostiumach z epoki Księstwa Warszawskiego.
Trumnę ze zwłokami ks. Biernackiego złożono w grobowcu proboszczów na cmentarzu parafialnym w Gorzkowie.
Ks. Andrzej Biernacki urodził się w 1932 r. w parafii Chrząstów w diecezji kieleckiej; na kapłana został wyświęcony w 1957 r. Pracował jako wikariusz w Bukownie k. Olkusza, w parafii Chrystusa Króla w Kielcach, jako administrator – prokurator Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, administrator – kurator Domu Księży Emerytów i przez 25 lat – proboszcz w Gorzkowie. Tam też w latach 90. założył zespół pieśni i tańca „Gorzkowianie”. Od 2008 r. przebywał na emeryturze w Domu Księży Emerytów. Po przebyciu udaru mózgu i pomyślnej operacji w 2009 r., podjął kolejną próbę kierowania zespołem. Ostatnie tournée zagraniczne z „Gorzkowianami” odbył w sierpniu 2010 r. do Watykanu, ostatni jego występ z zespołem miał miejsce 3 listopada 2013 r. w kościele św. Wojciecha w Kielcach.
Zespół „Gorzkowianie” ks. Biernacki powołał w połowie lat 90. Był w nim dyrygentem, kapelmistrzem, reżyserem i choreografem, a także menadżerem w jednej osobie. Zespół powstał na bazie istniejącej już wcześniej parafialnej orkiestry dętej. „Gorzkowian” tworzyło zwykle ok. 45-50 osób: muzyków z orkiestry dętej, chórzystów oraz tancerzy, dla których powstała bogata garderoba strojów ludowych z różnych stron Polski.
Dorobek koncertowy zespołu opierał się głównie na kulturze ludowej zachowanej w muzyce, tańcu, stroju oraz na pieśniach religijnych i narodowych regionów małopolskiego i świętokrzyskiego. Najważniejsze motywy religijne w prezentowanych przedstawieniach stanowiły: Męka Pańska, sylwetka i posługa Jana Pawła II, kanonizacja św. Jadwigi, sylwetki świętych i błogosławionych, a także obrzędy ludowe oraz świąteczne i karnawałowe. Zespół współpracował m.in. z Operą Śląską w Bytomiu i Uniwersytetem Jagiellońskim.
Po raz pierwszy wyjechał za granicę w 1997 r. do Watykanu, gdzie „Gorzkowianie” zaśpiewali Ojcu Świętemu. Tę pielgrzymkę do papieża powtórzyli potem jeszcze kilkanaście razy. Koncertowali także w Szwajcarii, Niemczech, Francji, Austrii, na Litwie i Ukrainie oraz w różnych zakątkach Polski. Byli rozpoznawalnymi w świecie ambasadorami kultury polskiej.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Zobacz: Galeria zdjęć
Foto: Zdzisław Pilarski (Odonów)
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl